A részletes program, napok és helyszínek szerint elrendezve:
Július 28-a, péntek
Taliándörögd
ŐSÖK HÁZA
11.00?12.00 Bortársaság a Völgyben Mesélnek: Tóth Ignác és Szabó Zsuzsi
KATOLIKUS TEMPLOM ? HANG-SZÍNHÁZ
11.00 Dylan Thomas: A mi erdőnk alján 85?
14.00 Szemző Tibor ? Sári László: Csoma legendárium 80?
KLASTROM ? TÁJAK, FALVAK, EMBEREK
18.00 Rozmaring Hagyományőrző Egyesület (Szamosszeg):
?Megtojott az embör, avagy megáll-é Sárában a szó?"
Színdarab a pletyka terjedéséről ? egy székely népmese alapján
Pula
19.00 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Németh Gáborral beszélget Lévai Balázs
"A konyhában a legjobb írni, Balatonlellén. (Úgy háromszáz nap rögtön kiesik az évből?) Mindenki alszik, a legjobb érzés, fél hét van, dolgozom. Már akinek ez munka. Nekem sajnos, vérdilettánsnak, szórakozás. Eléggé kínos, azért írok, mert élvezem, most megmondtam, pedig nem is kérdezted. Attól munka mégis, hogy többnyire fizetnek érte." N. G.
Július 29, szombat
Kapolcs
KÁVÉHÁZ
10.30?20.30 Irodalmi Jelen találkozó, ezen belül:
10.30?11.30 András, magyar király és hű helytartója, Bánk bán. Hans Sachs híres mesterdalnok cipész 1561-ben írt tragédiájának (melyet H. S. a komédiák közé sorolt!) felolvasása, Mann Lajos fordításában. S hogy tragédia vagy komédia? Döntse el ki-ki maga!
11.30?12.30 Toll vagy durung? - Irodalomkritikánk jelen állapotáról beszélget Elek Tibor a kritikarovat szerkesztője Láng Gusztáv irodalomtörténésszel.
12.30?13.30 "Sándor vagyok én is, ha nem is Petőfi" Johann von Kronstadt (OJD) nyújt át egy színes csokrot a laphoz hónapról hónapra beérkező ? költői babérokra áhítozó ? dilettáns poéták még dilettánsabb verseiből.
13.30?14.30 A bőség zavara, avagy az élet írószületések és íróhalálok láncolata. Onagy Zoltán izgalmas megközelítésben, sajátos onagyi anekdotizálással fűzi össze a tárgyhónap évfordulóit. S itt, az élő rovatban azokról is szó esik, akik hely hiányában kimaradtak a folyóiratból.
14.30?15.30 Palackba zárt szabadság. Szőcs Géza ? a Beszéd a palackból esszérovat írója ? a most megjelent Liberté c. könyvét mutatja be, mely különleges ?csemegének" ígérkezik az érdeklődőknek. A kötet egy színdarabból, a hozzá írt jegyzetekből, s egy nagy tanulmányból áll... és eddig még sehol máshol nem közölt fotók hozzák közelebb az olvasóhoz a magyarság 1956-os golgotajárását. A folytatás pedig Kukorelly Endre szájából és tollából ?A komonizmus története" ROM címmel, frissen megjelent regénye alapján.
15.30?16.30 Műhelymunka. Rendhagyó szerkesztőségi kerekasztal-beszélgetés a lap jelenéről, jövőbeli célkitűzésekről, de legfőképp az Irodalmi Jelen Könyvek-sorozatról. S persze a Negyvenezer dolláros regénypályázatról is szó esik! Beszélgetnek: Böszörményi Zoltán főszerkesztő és Pongrácz P. Mária a prózarovat és az IJK szerkesztője. Vendég: Matyi Dezső, az Alexandra Könyvkiadó igazgatója
16.30?17.30 Így írunk mi! (első felvonás). Akik felolvasnak: Gáll Attila, Karácsonyi Zsolt, Pollágh Péter, Szálinger Balázs.
17.30?18.30 "Nagyokról és kicsikről" ? múltbéli történetek. Faludy György emlékezik; mesél barátokról, kortársakról, könyvekről, történelemről?
Taliándörögd
ŐSÖK HÁZA
11.00?12.00 ?Költők és a borok? - Karafiáth Orsolya és Király Levente felolvasása, beszélgetése
KATOLIKUS TEMPLOM ? HANG-SZÍNHÁZ
11.00 Borbély Szilárd: Halotti pompa 84?
Pula
17.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Tasnádi Istvánnal beszélget Lévai Balázs
?A nem történhet semmi tárgyszerű kimondása szembesül a történetmesélés elemi kényszerével, mely kettősség végigkíséri Tasnádi eddigi ? máris gazdagnak mondható ? életművét. Ebből a kettősségből stílus születik: a fájdalmasan röhejes, piti romantika. Ezért tudjuk szeretni hőseit, legyen az egy drezdai sintértelepre kihajított Kanca, egy kopott üzemi könyvtáros, egy kokainnal menekülő szerelmespár vagy az az álmokat hazudó Ritter Dénes, aki egy nyári buli kósza hajnali ötletéből lépett elő." B. L.
Július 30-a
Kapolcs
FALUHÁZ
15.00 Könyvbemutató
A Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet és a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület ezúton szeretettel meghív minden Völgyet szerető vendéget Ladányi András: Falvak a Művészetek Völgyében c. könyvének bemutatójára. A könyv a helyszínen is megvásárolható. Megvételével Ön a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egyletet támogatja.
EVANGÉLIKUS UDVAR
16.00 Cimbora "Friss Tintával" ? 33 éves a Cimbora. Közreműködik: Korhecz Imola, Jaskó Bálint, Fehér Dániel és Vaszkó Bence,Barak László, Horgas Béla, Kovács András Ferenc, Kántor Péter, Nemes Nagy Ágnes, Parti Nagy Lajos, Orbán Ottó, Tóth Krisztina, Varró Dániel, Vörös István, és Weöres Sándor verseit megzenésítette Cseh Tamás, Gryllus Dániel, Márta István, Novák János és Sebő Ferenc. Játék a szavakkal, hangokkal, rímekkel, ritmusokkal és sok-sok muzsikával.
Vigántpetend
KATOLIKUS TEMPLOM
11.00 ?A semmi ágán?" Bartók Béla és József Attila - József Attila versei Bartók Béla zenéjével. Korhecz Imola és Érdi Tamás előadóestje. ?Legboldogabbnak akkor láttam Attilát, amikor elküldtük Bartók Bélához egy cikkért, amit a gépi muzsikáról ígért nekünk" ? emlékezett vissza Fejtő Ferenc egyszer József Attilára. ?Amikor visszajött, látszott rajta, hogy valamit mondani készül, kérdeztem: ?Mi van veled Attila? Minek örülsz?" Erre ő: ?Képzeld, Bartók Béla azt mondta nekem, hogy én az vagyok a magyar költészetben, ami ő a muzsikában. Ennél szebb és nagyobb dicséretet nem hallhattam volna."
Pula
16.00 KÖNYVBEMUTATÓ (BÁRKAKERT)
Cseh András ? Cseh Tamás: ?A csillagokkal táncoló kojot". János és Tamás, ezt már tudjuk a dalból harminc éve ? András és Tamás, ezt most tanuljuk. Apa és fia, két Csehek gyönyörű könyvet írtak-rajzoltak. Hogy ezt a kezünkbe vehessük, kiadta hát nekünk. (Méry Gábor)
17.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Háy Jánossal beszélget Lévai Balázs
Július 31-e, hétfő
Pula
17.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Kárpáti Péterrel beszélget Háy János
"Tíz éve mindig ugyanabból a történetből indulok ki, majd teljesen máshová érkezem. Van egy gyönyörű könyv, Tonelli Sándor állította össze útijegyzeteiből. 1907-ben álruhában felszállt az Ultónia nevű kivándorlóhajóra, amely Amerikába szállított sok ezer kelet-európait. Van ennek a könyvnek egy "Éjszaka" című fejezete. Képzeld el a fedélközt, hatalmas terem, háromemeletes vaságyak, tökéletesen sötét van, és az emberek mesélnek (hiszen a mesélés valaha a katonaságtól a börtönig az élet elengedhetetlen része volt), legendákat, ponyvatörténeteket, a saját életüket és a történelmet valami zagyva monológban vagy tündérmesében. Maguk a konkrét történetek a Tonelli-könyvben nem szerepelnek, ezeket rakosgatom hozzá én." Kárpáti Péter
Augusztus 1-e, kedd
Taliándörögd
KATOLIKUS TEMPLOM ? HANG-SZÍNHÁZ
11.00 Parti Nagy Lajos: Ibusár (ősváltozat)
14.00 Van der Bogart: A vándor (53? 30??)
Pula
17.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Tolnai Ottóval beszélget Háy János
"?Létezett egy Szegények háza nevű intézmény, Aggok háza, mindig változott a neve. Itt mindig akadtak furcsa emberek. Különösen öltöztek, különösen mozogtak, afféle falubolondok voltak. Ezek nagy hatást gyakoroltak rám. Másrészről ott volt például egy kispolgári réteg, a Kosztolányi család, Kosztolányi Dezső öccse, tudod, Csáth Bácska című novellája Kanizsán játszódik, szülővárosom szolgált Bácska modelljéül, ergo én is egy modellnek tudom magam, nem kell megalkotnom magam, csupán léteznem, leledzenem, lebegnem." (Tolnai Ottó)
Augusztus 2-a, szerda
Taliándörögd
KATOLIKUS TEMPLOM ? HANG-SZÍNHÁZ
11.00 Ingmar Bergman: Lelki ügy (57? 30??)
Pula
7.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Szabó Magdával beszélget Háy János
"...én voltaképpen két, szülőkkel rendelkező, mégis árva gyereknek számító lény egyesüléséből születtem, akik gondoskodásban, szeretetben, kényeztetésben, megadott szabadságban rám zúdítottak mindent, ami valaha életükből kimaradt. ... Két elvetélt író szórta ágyam köré kiéletlen élete, felesleges ajándékul kapott fantáziája kincseit; anyám saját meséit mondta, amelyekből aztán évtizedekkel később a Sziget-kék, a Tündér Lala meg a Bárány Boldizsár származott, apám kezdetben krampuszról, mackóról mesélt, s mikor kifogyott a gyermekvilág ismerős alakjaiból, rácsos ágyamhoz idézte a görög-római mondák hőseit." (Szabó Magda)
Augusztus 3-a, csütörtök
Taliándörögd
KATOLIKUS TEMPLOM ? HANG-SZÍNHÁZ
11.00 Momo Kapor: A lemezlovas
14.00 Ottlik Géza: Minden megvan
Pula
15.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Parti Nagy Lajossal beszélget Németh Gábor
?Lám, élünk kétezerben, s túl lesz,
lám, élve ezredünk, e jó
kis ezred, bévül sűrű, dúlt szesz,
kívül papír és indigó,
s mint plafon felé vágtató dugó
mögött az angyal habja, múlt lesz
jövendőnk, nem nagy durranás.
Talán majd összerakja más"
P. N. L.
Augusztus 4-e, péntek
Pula
15.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Bereményi Gézával beszélget Reményi József Tamás
"Én nem az írás iránti tiszteletlenségem miatt tértem át más műfajokra. Magyar nyelven írni ? mindenféleképpen különös kiváltság. Nagyon jó, ha az ember a magyar irodalomban akármilyen formában részt vehet, és hogy könyve jelenik meg egy olyan nyelven, amelynek az irodalma olyan gazdag és szép, mint a mienk." Bereményi Géza
Augusztus 5-e, szombat
Pula
15.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Szilágyi Ákossal beszélget Reményi József Tamás
"Ha azonos lennék irodalmi lenyomatommal, a rólam készült irodalmi gyorsfényképpel, ha csakugyan az lennék, aminek annyian mondanak és tartanak, be kellene látnom, ha másutt nem, hát sötét lelkem cellájának nyirkos falai között, hogy ez idő tájt irodalmi életünk leggyanúsabb figurája, legelvetemültebb kalandora ? én vagyok." Szilágyi Ákos
Augusztus 6-a, vasárnap
Pula
17.30 (NEM)MINDENNAPI IRODALOM (BÁRKAKERT)
Kőrösi Zoltánnal beszélget Reményi József Tamás
Milyen egy női mell? Hazánk szíve. ?Milyen a kenyeresláda íze a kenyérben? Milyen a jegeskocsi után a macskakövön csillogó jégszilánk? Milyen a beszakadt Angyal utcában egy szovjet harckocsi? Milyen egy női mell? Én tudom ? mondja, hogy hol lakik Magyarország szíve, s azt is tudom, hogy ebben a regényben benne rejlik a válasz, és boldog vagyok, ha megtalálja az olvasóit?
21.00 MESE MINDENKINEK (BÁRKAKERT)
Berecz András mesél
Berecz András megint jön, mindig jön Pulára. És már tudhatjuk: ilyenkor mindig esik. Úgyhogy
hozzanak esernyőt, de időben jöjjenek, mert eső ide vagy oda, sokan leszünk!
"Hármat kell annak megfontolni, aki mesemondó akar lenni: magasra állni, hogy lássák, a torkát kinyitni, hogy hallják, s rövidnek lenni, hogy szeressék? A meséket nem irodalmi nyelven, és nem kötött szöveggel mondom, hanem különféle, a köznyelvben alig ismert, ritkán használt szavakat beépítve, és a rögtönzésnek tág teret adva." ? Berecz András.
A Művészetek Völgye honlapja