Nácizmussal kísérleteznek

Irodalom

Egy gimnázium végzős diákjai nem értik az európai történelem egyik legsötétebb korszakát: hogyan fordulhatott elő, hogy egy karizmatikus vezető hatására jóérzésűnek gondolt emberek elfogadták polgártársaik nagy tömegének jogfosztását, elhurcolását és meggyilkolását. Hogyhogy nem állította meg senki ezt az embertelen gépezetet?
 

dennisgansel_hullam.jpg
A Hullám

Ben Ross, a fiatalok történelemtanára sem tud a fenti kérdésekre válaszolni, így osztályával különös kísérletbe kezd. Célja, hogy a gyerekek saját bőrükön tapasztalják meg az autokráciát. A diákok szokatlanul motiváltan hajtják végre a feladatot. Ám ami a viselkedésükben első pillantásra újfajta szolidaritásnak és egyenlőségnek tűnik, riasztó jelenségeket hoz felszínre. Ross manipulációja lendületet kap, és őt magát is elsodorja. A csoport nyomást gyakorol a kívülállókra, egyes csoporttagok erőszakossá válnak, és van, akinek teljesen átalakul a személyisége. A kritikus hangokat elfojtják, az önként vállalt konformizmus diadalmaskodik. A Hullám - így nevezi magát a mozgalom - tagjai szeretnék átvenni az uralmat az iskola, sőt az egész város felett. Ross kísérlete "kiválóan" sikerül. A tanár sajnos túlságosan későn parancsol megálljt... Megvalósul a fordított pedagógiai rémálom: mindenki engedelmeskedik!

 
A valós kísérleten alapuló (1967 áprilisa, Cubberley középiskola, Palo Alto, Kalifornia), alig egy hétig tartó, de az egész iskola életét felforgató mozgalom megszületésének történetéből nagysikerű (Emmy- és Peabody-díjat nyert) tévéfilm is született, amelyet oktatási céllal is vetítettek az Egyesült Államokban.
 
A Todd Strasser által írt (Németországban Morton Rhue néven kiadott) regényből készült azonos című, Dennis Gansel (Csajok a csúcson, Napola - A Führer elit csapata) rendezte mozifilmet hazánkban októbertől játsszák a mozik. A Sundance Filmfesztivál zsűrijének nagydíjára is jelölt alkotás helyszíne Németország, a kísérlet résztvevői pedig kortársaink.