Neveink históriája

Irodalom

A Keresztnevek enciklopédiájának alcíme elárulja, hogy nem a szó szoros értelmében vett, az összes létező nevet felölelő műről van szó, hanem a leggyakoribb női és férfinevek kaptak helyet benne. Ahogy Fercsik Erzsébet névkutató elmondta: először minden nevet szerettek volna egybeszerkeszteni, de a munka közben rájöttek, hogy nem tudnak lépést tartani a keresztnevek gyarapodásával. Így végül a száz leggyakoribb férfi és női név mellett döntöttek, amelynek kiválogatásánál a 2006-os statisztikákat vették figyelembe. Eszerint a legtöbb nőt Máriának (közel 9 %), Erzsébetnek (közel 7 %), és Ilonának (közel 5 %) hívják, a férfiaknál pedig a Lászlók, Istvánok és Józsefek vannak a legtöbben.

 
Hajdú Mihály nyelvészprofesszor egyedülállónak nevezte a TINTA Könyvkiadónál megjelent kötetet abban a minőségében, hogy felsorolja azokat a családneveket is, amelyek az említett keresztnevekből származnak. Jankovics Marcell művelődéstörténész arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a születésnap sohasem volt olyan népszerű, mint a névnap - csak az utóbbi időben vette át a stafétát. A bemutatón kiderült: a férfikeresztnevekből a női nevekkel szemben sokkal több családnév, hozzájuk kapcsolódva több szólás keletkezett. Arra a kérdésre, hogy vajon mi befolyásolja a névdivatot, Hajdú Mihály elmondta: ezt pontosan sosem lehet tudni, de kétségtelen, hogy a korszellem, a történelem, az egyház, vallás is sokat nyom a latba, valamikor a hagyományőrzés, máskor az újdonságkeresés kerekedik felül. "Az individualizmus ma sokkal erősebb, mint a hagyományőrzés" - mondta a professzor. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egyre lehetetlenebb, kitűnni kívánó nevek látnak napvilágot.
 
A Fercsik Erzsébet - Raátz Judit szerzőpáros igen alaposan járja körül a kötetében felvonultatott neveket: enciklopédiájukban az eredeten, védőszenteken és gyakoriságon túl egyebek közt a becézés, a rokon nevek, az idegen megfelelők és a köznevesült változatok is megtalálhatóak. Így, ha éppen gyermekáldás előtt állunk, minden adott az alapos kutatáson nyugvó, felelős névválasztáshoz.