Novellából képeskönyv - Tájfutás ceruzával

Irodalom

(MTI) - Szilvitzky Margit elmondta, hogy nem illusztrálta a Nádas-novellát, hanem egy másféle hatást megjelenítő szövegrajz-kompozíciónak tekinti a kötetet. A rajz mellett fontos szerep jutott kézírásának is: a novellából kiválasztott - október és november hónapról szóló - sorokat a könyv bal oldalának aljába maga írta le, a jobb oldalon pedig rajzai láthatók, a kötetben összesen 24 darab. "A szöveg, a kézírás és a rajz ritmusa ezzel a szemlélettel más műfajjá lett: szövegrajz-kompozícióvá" - magyarázta a művész. 
    

Emlékeztetett arra, hogy az író Gombosszegen él, ebben az elbeszélésében a várostól távoli, vidéki életének futásélményeit, a szinte érintetlen természeti környezethez való személyes viszonyát, megfigyeléseit, s mindezekre reagáló spontán gondolatait írja le.
    
Szilvitzky Margitot a Nádas-szövegből az október-november inspirálta, ennek kezdősoraival indul kötete: "Göcsejnek e földrajzi szívében úgy nyúlnak el a dombhátak, miként tengernek barázdái egyenletesen fújdogáló szélben". Szilvitzky ceruzarajzán a háttérben ott vannak a dombok, alatta erdő, lejjebb a csíkosan barázdált földek. "A madarak szép röptükkel a létüket tartják fönn a levegőben" - írta Nádas, Szilvitzky rajzán pedig hosszan elnyúló V-alakban madárraj repül a dimbes-dombos táj felett.
    
A művész elárulta, hogy soha nem járt Göcsejben, de a novella olvasásakor felidéződtek saját emlékei a Balaton-felvidék tájairól, ottani barangolásairól és azonosult az Évkönyv soraival, az írás ritmusával.
    
Szilvitzky Margit korábban is készített kézműves művészkönyvet, például az Országos Széchényi Könyvtár felkérésére Múlhatatlan könyv címmel. Mostani, szép kivitelű albumát azoknak ajánlja, akik szeretik a képzőművészetet, a rajzot, mert akár egy-egy lapot ki is vehet belőle az olvasó és nyomatként kiteheti a falra.
    
A Tájfutás ceruzával Nádas Péter soraira című kötet német nyelven is megjelent Hildegard Grose fordításában.