A Nyelvek Európai Napja

Irodalom

Az Európa Tanács kezdeményezésére 2001-ben, a Nyelvek Európai Éve alkalmából jelölték ki a Nyelvek Európai Napját. Azóta szeptember 26-án számos országban állami és civil szervezetek események egész sorával hívják fel a figyelmet a nyelvek sokszínűségére, az élethosszig tartó nyelvtanulás és a nyelvtudás szinten tartásának fontosságára.

A könyvtár, tavalyi sikeres rendezvénye után, ebben az évben is egésznapos rendezvénysorozat keretében ünnepli meg ezt a napot, s egyúttal fennállásának 50. évfordulóját szeptember 26-án délelőtt 10 órától este 22 óráig. (Helyszín: Országos Idegennyelvű Könyvtár, Budapest V. ker., Molnár u. 11.)

Programok:

A napot megnyitja: Schneider Márta kulturális szakállamtitkár, Oktatási és Kulturális Minisztérium

Könyvtári szolgáltatások multifunkcionális környezetben
A konferencia jeles szakemberek előadásainak segítségével törekszik felvázolni az együttműködések perspektíváit, az új szakmai törekvéseket és a könyvtárak szereplehetőségeit a nyelvi esélyegyenlőség előmozdítása terén. A rendezvény 10 óra 30 perckor kezdődik a könyvtár kiállítótermében.

Alkotó könyvtáros
A Magyar Könyvtárosok Egyesülete és az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) a könyvtáros életpálya vonzóbbá tétele, valamint a szakma még nagyobb társadalmi elismertsége érdekében Alkotó könyvtáros címmel rendezvénysorozatot szervez. Ezzel az OIK lehetőséget teremt arra, hogy a könyvtárosok más területen megmutatkozó kiváló teljesítményét is bemutassa a nagyközönségnek. Számos kolléga dolgozik szerte az országban, aki képzőművészeti, iparművészeti, zenei, irodalmi alkotásokat hoz létre. A könyvtár kiállítások, zenei és irodalmi rendezvények megtartásával számukra biztosít rendszeres bemutatkozási lehetőséget. A sorozat nyitó rendezvénye Engel Judit akvarellkiállítása lesz. Engel Judit 1995 óta az Országos Idegennyelvű Könyvtár zeneműtárának munkatársa. A tanítóképző után az egri Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola rajz szakát végezte el. Egerben többször mutatkozott be csoportos és önálló tárlatokon. A mostani kiállításra régebbi ? főként városokat ábrázoló ? akvarelljeiből válogatott. A témaválasztás kapcsolódik az OIK szeptember 26-ai rendezvényéhez, mellyel a Nyelvek Európai Napját ünnepli. A kiállítást Trojan Tünde teatrológus nyitja meg 12 óra 30-kor a könyvtár kiállítótermében.

Nemzetiségi folklór programok
Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) mint a nemzetiségek könyvtári ellátásáért felelős intézmény különös figyelmet fordít arra, hogy minél szélesebb körben megismertesse, népszerűsítse a Magyarországon élő nemzetiségek sajátos kultúráját. Szeptember 26-án hat népcsoport mutatkozik be ennek jegyében.

Horvát nemzetiség: A Budapesti Horvát Iskola ?Tamburica? Táncegyüttese, művészeti vezetője Kricskovics Szilcsanov Mária. Az 1987 óta sikeresen működő együttes tagjai az iskolai néptánc órákon és szakkörökben sajátítják el a repertoárjukat. Összesen 90 diákkal dolgoznak, három csoportban. Rendszeresen fellépnek a budapesti horvát önkormányzatok rendezvényein, gyermek és ifjúsági néptánc találkozókon, nagy sikerrel vendégszerepeltek Zágrábban, Sibenikben, Moszkvában, Rigában és Helsinkiben.

Lengyel nemzetiség: A Polonez Lengyel Gyermek- és Ifjúsági Táncegyüttes, vezetője Balogh Katarzyna. Az együttes 2000-ben alakult, azóta számos helyen felléptek. 24 hat és tizennégy év közötti tagja van, műsoruk lengyel nemzeti és tájegységi táncokból áll.

Német nemzetiség: A soroksári német nemzetiségi gimnázium kamarakórusa, vezetője 1995-től Győrfi Zsuzsanna tanár. A kórus az iskola megalapítása ? 1990 ? óta tevékenykedik változó összetétellel, mintegy 25 fős létszámmal. A 2005. évi nemzetiségi kórusfesztiválon Arany Rozmaring kitüntető díjat nyertek. Repertoárjuk magában foglalja úgy a hazai német nemzetiségi dalkincset, mint a magyar és a német klasszikus dalirodalmat. Az OIK programjában német népdalcsokrot adnak elő.

Román nemzetiség: Cerbul de Aur Román Néptáncegyüttes, vezetője Lakatos András és Födő Tamás. Az 1999-ben alakult együttes célja, hogy minél többet megmutasson az egyedülállóan érdekes és változatos román népi kultúrából. A társulatban együtt táncolnak magyar és román fiatalok, koreográfiáik nagy részét Marin Barbu koreográfus készíti. Rendszeres és sikeres szereplői a hazai és nemzetközi folklórrendezvényeknek, díjaik közül a 2001-ben a romániai Tulceában elnyert kiváló C.I.O.F.F. minősítésre a legbüszkébbek.

Szerb nemzetiség: Lórévi Tánccsoport, vezetője Ivanov Angel. A lórévi tánccsoport 1972 óta működött, és néhány éves kényszerpihenő után, 2005-ben a Nemzetiségi Hagyományőrző Kulturális Egyesület keretein belül szerveződött újjá. Jelenleg 35 aktív tagja van. A tánccsoportot saját zenekar kíséri. Repertoárjukon elsősorban hazai szerb táncok szerepelnek, de előadnak szerbiai táncokat is.

Szlovák nemzetiség: Tótkomlósi Trió (Zelman Álfia, Karasz Petra, Bakó Nóra). A XIV. kerületi Zuglói Szlovákok Önkormányzata, mint eddig mindig, a múlt évben is meghirdette a Budapesten felsőoktatásban, a szlovák kultúrával kapcsolatban álló diákok számára az Anton Straka ösztöndíjat. A múlt évben öten nyerték el, közülük mutatkoznak most be hárman. Zelman Álfia a budapesti Corvinus Egyetemen tanul. Szlovák általános iskolába és gimnáziumba járt. Néptánccal foglalkozik és oboán játszik. Karasz Petra a Külkereskedelmi Főiskola tanulója Budapesten. Szintén szlovák általános iskolába járt. Klarinéton játszik a tótkomlósi fúvószenekarban és táncol a budapesti Lipa néptáncsoportban. Bakó Nóra a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának szlovák?angol szakos hallgatója. Klarinéton játszik a tótkomlósi fúvószenekarban. A műsorban tótkomlósi szlovák népdalcsokrot adnak elő. A műsor 13 órakor kezdődik a könyvtár fedett udvarában.

A fellépőkön kívül a nemzetiségi műsor része lesz Fuhl Imre Nemzetiségi életképek c. fotókiállítása. A szerző a magyarországi szlovákok hetilapja ? a Ľudové noviny és annak internetes változata: a www.luno.hu ? főszerkesztője. Költő, író, műfordító, zenész, a hazai szlovákság által adományozott ?Nemzetiségünkért? díj ez évi kitüntetettje.

?A kéz értelmet szül? ? jelnyelvi elmélkedés jelnyelven
Az Országos Idegennyelvű Könyvtár és a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége közös szervezésében immár második alkalommal kerül sor egy, a jelnyelv bemutatását célzó rendezvényre. ?A kéz értelmet szül? ? jelnyelvi elmélkedés jelnyelven címet viselő előadáson siket előadók közreműködésével jelnyelvi tolmácsolásban élvezhető művészeti programot láthat az érdeklődő közönség. Az előadás a jelnyelv mint önálló nyelv bemutatásán túl a siket kultúra megismertetését is előtérbe helyezi. A 15 órakor, a könyvtár kiállítótermében kezdődő rendezvény egyben a szeptember 24-én, a Művészetek Palotájában megrendezésre kerülő Siketek Világnapjához is kapcsolódik.

A műfordítás-pályázat díjkiosztója
Szeptember 1-jén zárul az Országos Idegennyelvű Könyvtár fennállásának fél évszázados jubileuma alkalmából meghirdetett műfordítás-pályázat. A zsűri Philip Larkin angol költő Leave című versének magyar fordítását értékeli. A pályaműveket Lator László költő, műfordító, Takács Ferenc, az ELTE Anglisztikai Tanszékének docense, műfordító, kritikus, irodalomtörténész és Virág Bognár Ágota, az Országos Idegennyelvű Könyvtár magyar nyelvi referense bírálja el. Az ünnepélyes eredményhirdetésre 17 órakor kerül sor a könyvtár olvasótermében. A legsikeresebb átültetések megjelennek a Napút folyóirat Káva Téka mellékletében.

Muzsikáló udvar: Castellano Vonósnégyes
A vonósnégyes egyetemistákból alakult 1999-ben. Önálló koncerteket adnak, játszanak kiállításokon és egyéb kulturális rendezvényeken. Repertoárjukon többek között Mozart, Schubert, Brahms, Debussy művei szerepelnek. A könyvtárban Wolfgang Amadeus Mozart, Jean Sibelius, Farkas Ferenc és mások műveit játsszák.

Ars Nova Sacra énekegyüttes
Az énekegyüttes 1989-ben Guillaume de Machaut Notre Dame miséjének előadására alakult meg. Tagjai baráti társaságokból ismerik egymást. Hosszabb szünet után 2005-ben újra találkoztak, és azóta folyamatosan együtt dolgoznak. 2006 tavaszán felújították Machaut miséjét, és az együtt éneklés öröme más művek tanulására inspirálja őket. Repertoárjukon főleg reneszánsz és barokk művek szerepelnek, de szívesen énekelnek XX. századi műveket is. Műsorukon több mű szerepel a középkortól Kodályig. A koncert 18 órakor kezdődik a fedett udvarban.

Lovász Irén és barátai-koncert
Az Országos Idegennyelvű Könyvtár gazdag kulturális programot felvonultató rendezvénye a világhírű népdalénekes, Lovász Irén és barátai koncertjével zárul. Lovász Irén az egyik legelismertebb magyar népdalénekes világszerte. Nemcsak énekes, hanem tudományos kutató, a néprajztudományok doktora is. Énekesi pályája a tudományos kutatói életműben, de leginkább a magyar parasztság népköltészetében, hagyományos kultúrájában gyökerezik, amely gyermekéveinek mindennapjait és felnőttkorának értékrendjét, világszemléletét meghatározza. Első szólólemezét (Világfa, 1995, majd 1999, Fonó Records) a Magyar Nemzeti Múzeum felkérésére készítette a nagy millecentenáriumi régészeti kiállítás kísérőzenéjeként. Ezt további nyolc lemez követte. 2005-ben jelent meg a Fellegajtó c. album, amelyik a szeptember 26-ai koncert törzsanyagát adja. A Fellegajtó archaikus magyar szakrális népdalokra, népénekekre és középkori latin nyelvű gregorián dallamokra épít új zenei világot, melyre leginkább az ethno-jazz, a crossover és a világzene stílusjegyei jellemzők. A koncert 20 órakor kezdődik a könyvtár kiállítótermében.

Meglepetések
A könyvtár az egész napot meglepetésprogramokkal kívánja színesebbé, izgalmasabbá tenni, melyekről természetesen csak a helyszínen lehet majd tájékozódni.

A European Day of Languages honlapja