Nyílt levél a MAK igazgatónőjének

Irodalom

   Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány
   Asztalosné Zupcsán Erika
   Igazgató
   
   Tisztelt Igazgató Asszony!
   
   Alulírottak, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagjai, művészek és írók, megdöbbenve és szomorúan figyeljük a művészek használatában lévő ingatlanok, alkotóházak és mindenekelőtt a Szigligeti Alkotóház jövőjét befolyásoló intézkedéseket. Nem értjük az intézkedések célját, és tiltakozunk az ellen, hogy nem kérték ki véleményünket, vagyis azok álláspontját, akik ezeket az alkotóházakat évtizedek óta használják.
   Az alkotóházakat, köztük a Szigligeti Alkotóházat a magyar állam azért bocsátotta a művészek rendelkezésére, hogy ezzel is támogassa a magyar irodalom, zene-, képző-, fotó- és iparművészet jövőjét, hogy a művészeti élet jeleseinek az alkotómunkához a feltételeket biztosítsa. Azzal, hogy a Közalapítvány legújabb rendeleteiben gyakorlatilag bárki számára nyitottá teszi ezeket az intézményeket, az alkotóházakat üdülővé, szállodává degradálja, ami azok alapvető célját kérdőjelezi meg. Azzal pedig, hogy a Közalapítvány mintegy kisajátítja ezeket az ingatlanokat, hogy az ingatlanok jogos tulajdonosai, vagyis a magyar alkotó értelmiség feje felett döntéseket hoz ezekről az ingatlanokról, azzal a Közalapítvány túllépi hatáskörét, és vagyonkezelőként felelőtlenül jár el.
   
   Tisztelt Igazgató Asszony!
   Tudjuk, hogy az ingatlanok, így a Szigligeti Alkotóház fenntartása sok pénzbe kerül. Ugyanakkor az alkotóházak egész Európában, és az Egyesült Államokban is támogatásokból, pályázatokból élnek, sehol sem működnek nyereséges vállalkozásként. Mindenfajta vállalkozási kezdeményezést ennek megfelelően elutasítunk. Vállalkozás helyett a német, francia vagy amerikai gyakorlatnak megfelelően továbbra is az alkotóművészek érdekeit figyelembe véve alapítványi alapon, támogatások és pályázati pénzek felhasználásával kell ezeket az alkotóházakat működtetni. Javasoljuk, hogy az európai gyakorlatot tanulmányozza a Közalapítvány vezetősége.
   Meggyőződésünk, hogy ezeknek az intézményeknek a sorsáról csak mi dönthetünk, mi, azok az alkotóművészek, akiknek az állam valamikor ezeket az alkotóházakat a rendelkezésére bocsátotta. Javasoljuk továbbá, hogy az alapítványi és pályázati pénzek felhasználásán túl az alkotóházak nemzetközi ösztöndíjrendszerét is vizsgálja meg a Közalapítvány igazgatósága, mérje fel annak a lehetőségét, hogy ebbe a rendszerbe bekapcsolódva hogyan lehetne európai írók, művészek számára az alkotómunka feltételeit biztosítani a hazai intézményekben, ezzel is hozzájárulni intézményeink fenntartási költségeihez.
   A Szigligeti Alkotóház a miénk, azon művészeké, akik évek, évtizedek óta használjuk, akik azt második otthonunkként szeretjük. Szigligetről nem lehet hivatali szobákban döntéseket hozni. Szigliget intézmény, a magyar irodalom, a magyar művészet egyik legfontosabb intézménye. A magyar írók és művészek nem engedik, hogy Szigligetet a fejük fölül elkótyavetyéljék felelőtlen, meggondolatlan hivatalnokok.
   Kérjük és elvárjuk, hogy a Közalapítvány tegye számunkra hozzáférhetővé a Szigligeten jelenleg folyó átépítés műszaki terveit és ennek költségvetését, írásban számoljon be az alkotóházakkal kapcsolatos eddigi munkájáról és jövendő terveiről, valamint tájékoztatjuk, hogy levelünket január 22., a Magyar Kultúra Napja alkalmából az alkotóművészek aláírásával együtt nyilvánosságra hozzuk.
   Kelt Szigliget, 2005. december 31.
   
   Abody Rita, Acsai Roland, Ágh István, Angyalosi Gergely, Babiczky Tibor, Bacsó Béla, Balázs Andrea, Balázs Ferenc, Bátki Mihály, Bella István, Békés Pál, Béres Attila, Berkovits György, Bikácsy Gergely, Bohár András, Bojtár Endre, Boldizsár ldikó, dr. Bónis Ferenc, Borbély Szilárd, Botlik József, Bratka László, Czigány György, Czigány Zoltán, Csaplár Vilmos, Csengery Kristóf, Csokonai Attila, Csordás Gábor, Csukás István, Deák László, Deák-Sárosi László, Devich Sándor, D. Kelen Éva, Dobai Péter, Dobos Kálmán, Dolinszky Miklós, Domokos Zsuzsa, Dupka György, Dusa Lajos, Eckhardt Mária, E. Gábor Éva, Esterházy Péter, E. Szabó László, Fábri Péter, Farkas Olivér, Farkas Zoltán, Fáy Éva, Ferenczi Ilona, Feuer Mária, Fodor Géza, Fóti Lázár, Földényi F. László, Földes Imre, Fülöp Kálmán, Füzi László, Garaczi László, Gerevich András, Gonda János, Gömöri György, Greguss Sándor, Györe Balázs, Gyulai Gaál János, Hajnal Gabriella, Hajnal István, Halmágyi Sándor, Hamburger Klára, Hartay Csaba, Havasy Viktor, Háy János, Hidas Frigyes, Hollós Máté, Horváth Dezső, Horváth Péter, Hőgye Katalin, Hubay Miklós, Jámborné Balog Tünde, Jeney Zoltán, Kada Júlia, Kalmár János, Karcsai Kulcsár István, Kántor Péter, Károlyi Csaba, Kárpáti János, Kass Eszter, Kass János, Kelecsényi László, Kerényi Mária, Kertész Ákos, Kertész Iván, Kiss Gy. Csaba, dr. Kokas Klára, Koloss István, Kósa Gábor, Körtvélyessy Klára, Lator László, Láng István, Lázár Ervin, Lendvay Kamilló, M. Tóth Éva, Malek Miklós, Mácsai Istvánné, Mácsai János, Mándy Ivánné, Dr. Márkus Éva, Mátyus Alíz, Mesterházi Mónika, Mezey Katalin, Mohai V. Lajos, Molnár Miklós, Nagy Pál, Nógrádi Gábor, Odorics Ferenc, Oláh András, Orbán Júlia, Dr. Osváthné Borbás Mária, Hans-Henning Paetzke, Papp Márta, Pályi András, Pándi Marianne, Pelle János, Pethő Zsolt, Petőcz András, Petrovics Emil, Péterfy Gergely, Pócs Katalin, Radnóti Sándor, Rainer Péter, Rapai Ágnes, Rékai Iván, Rózsa Pál, Sándor Iván, Sárközy Elga, Soproni József, Spiró György, Sumonyi Zoltán, Stark Tibor, St. Auby Tamás, Száraz Miklós György, Széchenyi Ágnes, Székely András, Szemző Tibor, Szikszai Károly, Szirányi István, Szirtes János, Szokolay Sándor, Szőnyi Erzsébet, Szűgyi Zoltán, Tankóné Borsos Dóra, Tábor Ádám, Temesi Ferenc, Tomaji Attila, Tóth Krisztina, Tóth Margit, Tóth Mihály, Vathy Zsuzsa, Várady Róbert, Várady Szabolcs, Varga Imre, Vass Tibor, Várdeák Csilla, Victor Máté, Vörös István, Wilheim András, Zalán Tibor, Zirkuli Péter, Zsámboki Mária aki közreadja: Onagy Zoltán