Nyitás előtt a frankfurti könyvvásár

Irodalom

 

(MTI) - A világ legtekintélyesebb könyves seregszemléjére - amely immár a 63. a frankfurti könyvvásárok sorában - mintegy 1000 külföldi és hazai szerzőt várnak a Majna-parti városba, köztük az irodalmi Nobel-díjas török Orhan Pamukot és a német Günter Grasst. Nagy érdeklődés előzi meg az idei díszvendég, Izland bemutatkozását, különös tekintettel arra, hogy a szigetország az elmúlt időszakban kevéssé irodalmával, illetve kultúrájával, mint inkább a vulkánkitörésekkel, illetve a pénzügyi válsággal kapcsolatban szerepelt a hírekben. 

A vásár középpontjában a szerzők és legújabb könyveik hagyományos bemutatkozása mellett változatlanul a könyvvilág digitalizálása áll. Jürgen Boos igazgató ezzel kapcsolatban utalt arra, hogy szerte a világon tovább folytatódik az elektronikus könyvek térhódítása, ami eddig elsősorban az angolszász országokra volt jellemző. A nemzetközi gazdasági, illetve pénzügyi válság eddig a frankfurti könyvvásárra is rányomta bélyegét, a kiállítók száma azonban most arra utal, hogy a könyvszakma kezd szabadulni a válság szorításából. Értesülések szerint idén a kiállításra kerülő kötetek száma meghaladja a 400 ezret, és közülük mintegy 130 ezret ezret tesz ki az újonnan megjelent könyvek száma. A legnagyobb kiállítók között van a házigazda Németország mellett Nagy-Britannia és az Egyesült Államok, továbbá Európa keleti feléből Oroszország, Bulgária és Ukrajna. A mintegy 100 négyzetméteres magyar stand a hazai és a határon túli magyar könyvtermés alkotásaiból ad áttekintést. 
A frankfurti könyvvásár utolsó napján adják át - immár hagyományosan - a német könyvszakma békedíját. A német alkotmányozás bölcsőjének számító Paulskirchében rendezendő "békeünnepség" kitüntetettje Boualem Sansal 
algériai író. A német könyvszakma az idei díjazott kiválasztásával általános vélemény szerint az arab forradalmi hullám keltette változásoknak üzent. A német könyvkiadók és könyvkereskedők egyesületének elismerése az egyik legrangosabb irodalmi, egyben társadalmi kitüntetésnek számít. A 25 ezer euróval járó díjat 1950 óta adományozzák, 2000-ben már megkapta egy algériai, mégpedig Assia Djebar írónő. A békedíj történetének két magyar kitüntetettje volt, Konrád György és Esterházy Péter. Békedíjat kapott korábban többek közt Hermann Hesse, Astrid Lindgren, Václav Havel, Mario Vargas Llosa és Orhan Pamuk is.