Októbervégi hírek (43. hét)

Irodalom

Interneten Bergman teljes archívuma

   
   Színről színre a címe annak az internetes oldalnak, amelyet a hónap eleje óta látogathatnak azok, akiket érdekel Ingmar Bergman életműve
   
   A rendező 2002-ben hívta fel a Farö-szigetről a svéd filmintézet igazgatónőjét, Asa Klevelandot azzal, hogy elviheti házából a hegynyi "lim-lomot". A szóban forgó lim-lom a teljes archívuma volt, filmekkel, kéziratokkal, levelekkel, fotókkal, rajzokkal. Az intézet azonnal úgy döntött, hogy az anyagot hozzáférhetővé kell tenni a közönség és mindazon kutatóknak a számára, akik Bergman műveit tanulmányozzák. Létrejött az Ingmar Bergman Alapítvány, amelynek egyik fő feladata ennek az archívumnak a gondozása - írta az El País című spanyol napilap.
   
   A http://www.ingmarbergman.secímen a világhírű svéd rendező teljes archívuma látható. A weboldalt, amelyet jövőre tovább bővítenek, a Svéd Nemzeti Bank különleges archívumából finanszírozzák.
   

Odaítélték a Gérecz Attila-díjakat
   
   Szlukovényi Katalin és Weiner Sennyey Tibor kapja idén az elsőkötetes költőknek járó elismerést.
   
   Az 1956-os forradalomban hősi halált halt fiatal költő emlékére alapított elismerést évente két elsőkötetes, 30 év alatti költőnek ítélik oda.
   
   Szlukovényi Katalin Kísérleti nyúlorr című első verseskötetéért, Weiner Sennyey Tibor A természettel való kapcsolat újragondolása című első verseskönyvéért részesül a legjobb pályakezdőknek járó elismerésben, amelyet Bozóki András kulturális miniszter ad át szombaton a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A díjat az 1956-os forradalom és szabadságharcban hősi halált halt költőjének tiszteletére 1991-ben alapította az egykori fogolytárs, Kárpáti Kamill költő, író által életre hívott Stádium Alapítvány. Szakonyi Károllyal, G. Komoróczy Emőkével, Szörényi Lászlóval és Tarján Tamással együtt dönt a díj odaítéléséről. Az adományozást 2003-tól vette át a kulturális minisztérium.
   
   Szlukovényi Katalin 1977-ben született Győrött, az ELTE magyar-angol szakán szerzett diplomát. Kísérleti nyúlorr című műve az Alexandra Kiadóban jelent meg. Weiner Sennyey Tibor 1981-ben született Győrött, a DRÓT fanzin és a Szabad Ötletek szegedi bölcsészkari lap szerkesztője.
   
   Az eddigi díjazottak többek között: Lackfi János, Babarczy Eszter, Grecsó Krisztián, Szentmártoni János, Kulicz Gábor, Oravecz Péter, Győrffy Ákos, Király Levente, Szakács Eszter és Váradi Péter.
   
   

Nagy Imre Érdemrendet kapott Fejtő Ferenc

   
   Az 1956-os forradalom és szabadságharc 49., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 16. évfordulója alkalmából Sólyom László köztársasági elnök Nagy Imre Érdemrend kitüntetéseket adott át a Sándor-palotában.
   A hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként Nagy Imre Érdemrendet kapott többek között Fejtő Ferenc Széchenyi-díjas író, történész.
       

Rekord eredménnyel zárt a Frankfurti Könyvvásár

   
   A vasárnap zárult könyves seregszemlét mintegy 280.000 látogató kereste fel öt nap alatt.
   A 101 országból érkezett 7200 kiállító, valamint a szakmai látogatók egyaránt pozitívan értékelték a vásárt, jól sikerült "munkavásárnak" titulálták.
   Peter Schormann, a Német Könyvkereskedők Egyesületének igazgatója szerint az idei könyvvásár a politikának, a kultúrának és a gazdaságnak egy sikeres keveréke volt.
   Jürgen Boos vásárigazgató nagy sikernek nevezte a kiállítók és a látogatók elismerő visszajelzéseit, illetve a vásár és a vendégország Korea iránt megnyilvánuló érdeklődést.
   A könyvvásár zárónapján Orhan Pamuk török író átvette a német könyvkereskedők rangos Béke-díját a frankfurti Szent Pál templomban.
   
   Kapcsolódó:
   Beszámoló Frankfurtból
   
       

102 milliárd forint a kultúrára
   
   Bozóki András kulturális miniszter szombati rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatóján ismertette tárcája 2006. évi elképzeléseit.
   Bozóki szerint a kulturális tárca megőrzi tavalyi kondícióit, mert a költségvetés 102 milliárd forintot hagyott jóvá az idei évre.
   Elmondta, 10 százalékkal csökkenti saját működési költségeiket és hogy a tárca költségvetése mellett lesznek külső, pályázható uniós források is. Prioritásaik között a kulturális esélyteremtést, az esélyegyenlőséget nevezte meg.
   A Közkincs Program keretében 3 milliárd forintból 185 településen újul meg a könyvtár, a művelődési ház, emlékház, ifjúsági klub, a támogatásoknak több mint a felét 2000 fő alatti, hátrányos helyzetű kistelepüléseknek szánják. (kultura.hu)
   
       

Székelyföld és Arany János-díjak

   
   A Székelyföld folyóiratban megjelent alkotásaiért Láng Gusztáv irodalomtörténész, Egyed Emese költő és Demeter Attila filozófus kapta a kulturális folyóirat idei nívódíját. Az idén nyolcadik alkalommal átadott "Székelyföld-díjak" mellett a szerkesztőség "Székely Bicskarend" díjjal tüntette ki Buda Ferenc Kossuth-díjas költőt is. A kitüntetéseket és a székely bicskát október 21-én Csíkszeredában Ferenczes István főszerkesztő (képünkön) adta át.
   A Magyar Írószövetség az Artisjus Irodalmi Ügynökséggel közösen alapított Arany János Alapítvány ide díját Borbándi Gyula irodalomtörténész, a müncheni Új Látóhatár főszerkesztője, Csokits János Andorrában élő költő, Fekete J. József zombori (Jugoszlávia) kritikus, irodalomtörténész, Nagy Gáspár költő, a Katolikus Rádió főszerkesztője, Tamás Attila irodalomtörténész, a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem professzora és Vida Gábor marosvásárhelyi író kapta. A díjakat Tamás Menyhért, az Alapítvány elnöke adta át október 23-án az Írószövetség székházában.
   Kapcsolódó:
   Vida Gábor (interjú)
   Részlet a Szentkuthy-monográfiából Fekete J. József
   
   

Pályázat az '56-os forradalom emlékére

   
   A Németh László Kulturális Alapítvány kulturális emlékművet kíván állítani az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak, ezért pályázatot hirdet zenekari mű, vagy oratórium, illetve regény, vagy dráma megírására. A legjobb műveket jövőre, a kerek évfordulón mutatják be. A pályázat első díjára egymillió forint, a második díjra 600 ezer forint, a harmadik díjra 400 ezer forint jutalmat írtak ki, s az alapítvány gondoskodik a megszülető zenei alkotás bemutatásáról és az irodalmi alkotás kiadásáról. (Magyar Rádió)
   
    Kulturális emlékművet kíván állítani az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak a Németh László Kulturális Alapítvány. Ezért hirdet pályázatot zenekari mű, vagy oratórium, illetve regény, vagy dráma megírására, hogy a legjobb műveket jövőre, a kerek évfordulón már be is mutathassák.
   
    Méltó emlékművet 1956-nak - ez volt a célja a Németh László Kulturális Alapítványnak, amikor pályázatot írt ki a forradalom irodalmi, vagy zenei művekben történő megörökítésére. Pálinkás József, az alapítvány elnöke abban reménykedik, hogy jövőre a forradalomhoz igazán illő zenei és irodalmi emlékművet állíthatnak majd a kerek évfordulóra.
   
   - A pályázat első díjára egymillió forint, a második díjra 600 ezer forint, a harmadik díjra 400 ezer forint pályázati díjat írtunk ki, és az alapítvány gondoskodni fog a megszülető zenei alkotás bemutatásáról és az irodalmi alkotás kiadásáról, illetve a kiadásához segítséget fog nyújtani - mondta Pálinkás József.
   
   És ami az elvárt minőséget illeti, ezt talán Bánffy György fogalmazta meg a legtömörebben: kellene újra egy Jókai.
   
   - Igazán abban reménykedem, hogy megszületik végre egy olyan színmű, ami 1956-nak a legszélesebb körök számára érthető módon és a legizgalmasabban közvetíti ennek a súlyát. Ha időben és a zsűri által elfogadott színvonalon érkező mű a kezünkbe kerül, akkor 1956 emlékét, az 50 éves évfordulót jó színdarabbal is meg tudjuk ünnepelni.
   
   Balás-Piri László ehhez hozzátette: arra számított, hogy a rendszerváltás után előkerülnek az asztalfiókból az 1956-ról írt színvonalasabbnál színvonalasabb művek, ám csalódnia kellett. Berek Patrícia
   
   
   Kapcsolódó:
   Irodalmi pályázatok