Olasz irodalmi kávéház nyílt a belvárosban

Irodalom


olaszkulturintezet.jpg
A Budapesti Olasz Kultúrintézet

Olaszország kultúrája sok ezer éves ugyan, de az érték nem csak a romokban és a múzeumokban rejlik. Ez a fiatalokból álló egyesület azért jött létre, hogy megmutassa: az olasz kultúra része lehet a budapesti hétköznapoknak is; egyebek között éppen e könyvesbolton és irodalmi kávézón keresztül - mondta Giuseppe Monsone, a most megalakult Polis Nemzetközi Kulturális Egyesület elnöke a Bródy Sándor utcai kávézó és könyvesbolt szombat esti megnyitóján.

 
Az esemény alkalmából örömmel köszöntötte a fiatalokat Giovan Battista Campagnola, az Olasz Köztársaság budapesti nagykövete és Prof. Dr. Salvatore Ettorre, a Budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatója is. Mindketten kiemelkedő jelentőségűnek tartják a kávézó megnyitását, hiszen - mint mondták - helyet kell adni az olasz kultúra iránt érdeklődő fiataloknak, meg kell teremteni az ő bázisukat is. Novodomszky Éva, az est háziasszonya felolvasta Sandro Bondi olasz kulturális miniszter levelét is.  A miniszter köszöntőjében hangsúlyozta: Magyarország közel áll Olaszországhoz, nem annyira földrajzi, mint inkább kulturális értelemben.
 
Giuseppe Monsone, aki Szicíliában született, de kiskorától Budapesten, a magyar nagyszüleinél töltötte a szünidőket, néhány éve a magyar fővárosban él. Az egyesület elnöke elmondta: havonta két-három kulturális csemegével várják majd az érdeklődőket, ilyen Kondor Attila festőművész szombaton megnyílt kiállítása is, a belépés pedig minden rendezvényre ingyenes lesz. A kávézó mellett olasz nyelvű könyvek tárháza is lesz a helyiség. Mivel a kiadóktól közvetlenül kapják a könyveket, ezért 5-600 kötetet eredeti olaszországi áron tudnak majd kínálni, de arra is lehetőséget biztosítanak, hogy az érdeklődők a helyszínen ingyen olvashassák a szépirodalmi alkotásokat. Ide bármikor betérhetnek a nyelvet tanulók - tette hozzá az elnök - hiszen itt mindig találnak olasz anyanyelvű beszélgetőpartnert maguknak.