Opera Zalán Tibor librettójával

Irodalom

Salamon király, Sába királynője, Szulamit - a történelmi legendákból, a Bibliából jól ismert személyiségek. Hernyák György rendezőt nem a történelem érdekelte, hanem Salamon és Szulamit belső világa, a kisember története. Az igazi történelem a kisember történelme: a mindenkori jelen. Mint a rendező a bemutató kapcsán tartott sajtótájékoztatón kifejtette: mindig a kisember az áldozat, az egyértelmű vesztes, jelen esetben Szulamit, a szőlőhegyi lány, aki rossz helyen volt rossz időben. Szeretett és szerették. Ez volt az egyetlen bűne. Feláldozta magát. Sába királynője, bár megkapja Salamont, mégis veszít. Győz és veszít. Salamon vajon uralkodó vagy kiszolgáltatott? Olajág vagy kard? Veszít és győz. A világ ura, aki elveszíti élete értelmét: Szulamitot.

A zene, a mozgás és a szöveg hármas egységére épülő produkció bemutatóját december 22-én, csütörtökön láthatja a közönség. Ez lesz a Népszínház magyar társulatának második bemutatója és egyúttal a második ősbemutatója is ebben az évadban. A librettó szerzője Zalán Tibor költő, a zeneszerző a határainkon túl is elismert csantavéri Bakos Árpád. A különleges, újszerű mozgásvilág megálmodója Rogács László, a budapesti Operettszínház koreográfusa, művészegyüttesének vezetője.

A produkció készítői, közreműködői több helyről érkeztek, például a tér- és ruhaterveket készítő Csík György Budapestről, Macedóniából jött Dejan Szpaszovity, aki különleges, túlnyomórészt balkáni hangszereket hozott magával, illetve újvidékiek is vannak a csapatban, mint a Salamont alakító Giricz Attila színész, illetve Szulamit megformálója, Vágó Kriszta, az újvidéki Művészeti Akadémia növendéke. Asztisz, Sába királynője Vicei Natália szabadkai színésznő.

Az alkotók nagyon sokat gondolkodtak a műfaji meghatározáson, végül a zenés asszociáció meghatározást találták a legmegfelelőbbnek. Zalán Tibor egy korábbi interjújában nagyoperaként említette, de a magyar társulat a nyomorúságos anyagi feltételek között ezt nem tudta felvállalni. Ám a Szulamit a mi körülményeink között - mint azt Kovács Frigyes társulatigazgató megfogalmazta -, egy valódi megaprodukciónak számít.

Nem felvételről megy a zene, hanem legalább 30 - számunkra többségében különlegesnek számító, a hangulati hatást jól kifejező -, hangszert szólaltat meg a színpadon Bakos Árpád, Dejan Szpaszovity, Pálfi Ervin és Szedlár Rudolf. Az előadás többi szereplője: Csernik Árpád (Salamon udvarmestere), Greguss Zalán (pap), Mezei Zoltán (főpap Asztisz udvarában), Mészáros Árpád (Benaja unokája), Ralbovszki Csaba, és Szőke Attila (erőszakoskodó katona), Szilágyi Nándor (Benaja, királyi hóhér) és Varga Tamás (főpap Salamon udvarában). Lesz tűznyelő is (Takács Borza Ákos), hastácosnő (Harangozó Zita) és akrobaták (Mirko Peić Tukulac, Nagy Róbert és Szűgyi Szilárd).

(forrás: Magyar Szó Online)

Zalán Tibor honlapja ITT.