A versenyre olyan szépirodalmi alkotásokkal jelentkezhetnek a diákok és a tanárok - műfaji és tematikai kötöttség nélkül -, amelyek "az asztalfiókok mélyén rejtőznek, és még nem publikálták sehol".
A mű terjedelme próza és dráma esetén legfeljebb 15 ezer karakter lehet szóközökkel, de nagyobb terjedelmű műből vett részlettel is lehet pályázni. Líra esetén a pályamunka nem haladhatja meg a szóközökkel számított 6 ezer karaktert. Minden pályázó csak egy alkotással vehet részt a versenyben, tehát nem lehet verssel és prózával is jelentkezni egyszerre. Nevezési díj nincs.
A zsűri tagjai - Kornis Mihály író, Kukorelly Endre költő, író, Márton László író és Tóth Krisztina költő, író - a középiskolás és az egyetemista kategóriában is három-három díjat ítélnek oda, míg a legjobb tanári alkotást egy különdíjjal jutalmazzák.
A kiírás szerint a Magyar Író Akadémia célja megtalálni azokat a fiatalokat, akik tehetségükkel kiemelkednek a többiek közül, s akik a szépíró mesterkurzusokat is indító intézmény segítségével tovább fejleszthetik tudásukat.
Az eredményhirdetést május 16-án tartják ünnepélyes keretek között, a díjátadón fiatal színművészek adják majd elő a nyertes műveket. A díjazott írásokat a Magyar Író Akadémia eljuttatja különböző irodalmi orgánumokhoz, az eredményekről széleskörű sajtókampányban tájékoztatja a közvéleményt.
A díjak között a Magyar Író Akadémia szépírói mesterkurzusain való ingyenes részvétel, illetve az intézmény bármely mesterkurzusára beváltható ajándékkupon, wellness-hétvége, színházbérlet, könyvcsomag és fesztiválbérlet is szerepel.
A pályázat részleteiről az intézmény honlapján, a www.iroakademia.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.