Osztrák "lélekbúvár" kapta a német Georg Büchner-díjat

Irodalom

Az egyik házigazda szerepét betöltő osztrákok számára nem úgy sült el a jelenleg is zajló labdarúgó Európa-bajnokság, ahogy azt - legmerészebb álmaikban - remélték, így egy kisebbfajta gyógyír a fájó sebekre, hogy Ausztria szülötte, Josef Winkler érdemelte ki idén az egyik legpatinásabb német irodalmi elismerést, a Georg Büchner-díjat.
 

josefwinkler2.jpg
Josef Winkler

Az 1923-ban alapított, kezdetben képzőművészeket is jutalmazó, 40 ezer euróval járó díjat azok a német nyelvű szerzők kaphatják meg, akik munkásságukkal érdemben gazdagítják az ország kultúráját. A Német Akadémia vállveregetésben idén azért az 55 éves Winkler részesült, mert munkáiban - így az indoklás - nagyon pontosan ábrázolja az ausztriai vidéket és lerántja a leplet az idillikusnak gondolt falusi világról. Az engedelmességen alapuló, udvariasságot tettető társadalom (melynek most rettentő aktualitást ad a nemrég kipattant amstetteni rémdráma), a katolicizmus kritikája, a homoszexualitás és annak megélése, valamint a mássággal együtt járó hétköznapi gyötrelmek visszatérő témái a német lapok által a díj odaítélése után ellentmondásosan értékelt szerző eddigi munkásságának.

 
Josef Winkler 1953. márciusában, parasztcsalád fiaként született Karntenben, jelenleg Klagenfurtban él és egyetemen tanít. 1979-ben Menschenkind című regényével második helyezést ért el az Ingeborg-Bachmann-Preis elnevezésű irodalmi versenyen Gert Hofmann mögött. A könyv Winkler két következő regényével együtt (Der Ackermann aus Karnten és Muttersprache) a Das wilde Karnten (A vad Karintia) elnevezésű trilógiát alkotja.