Péterfy Gergelynek ítélték a Mészöly Miklós-díjat

Irodalom

(MTI) - Péterfy Gergelynek a Kalligram Kiadónál a 2008-ban megjelent Halál Budán című regényéért ítélték oda az elismerést, amelyet hatodik alkalommal ítélt oda a Mészöly Miklós irodalmi örökségét ápoló egyesület.

   
Szörényi László, az MTA Irodalomtudományi Intézetének igazgatója, az egyesület elnöke Fogarassy Miklós kritikus méltatását tolmácsolva a regény kapcsán a posztmodernitás játékosságára, a különleges effektusok keverésére hívta fel a figyelmet. Az eseménytöredékek, az epizódok vízióját Péterfy úgy formálja meg, hogy ezáltal a Mészöly-próza hagyatékát is képes kamatoztatni - mondta az irodalomtörténész.
   
Szekszárd város elismerését, a Mészöly Miklós-emlékplakettet Pócs Margit szekszárdi közművelődési referens vehette át.
   
Az emléknapon kihirdették az író meséinek dramatizálására kiírt pályázat eredményét is. Az első díjat és a vele járó 90 ezer forintot a balatonfüredi Fabacsovics Lili nyerte a Lencsefia című mese színpadra állításával. A pályázat második helyezettje egy bácskatopolyai fiatalember, Petrás Ármin, a harmadik a fővárosi Kocsubej Alexander lett. A pályázatra 54 dramatizált mű érkezett, a tizenhét díjazott meseváltozat a Jelenkor Kiadó gondozásában lát majd napvilágot.
   
Az idei emléknapra megújult a szekszárdi Mészöly Miklós emlékház: a kiállítótermek mintegy félszáz fotóval, interjú- és naplórészletekkel idézik fel a Szekszárdon, 1921. január 19-én született író munkásságát. A kiállítás egyik újdonsága egy digitális képkeret, amely Mészöly hangját is közvetíti.