Beke László, Gábor Eszter, Prakfalvi Endre, Sisa József és Szabó Júlia a kötet szerzői, akik alapos munkát végeztek. Radnóti Sándor nem udvariaskodó, inkább gondolatébresztő méltatásában arról szólt, hogy újra és újra meg kell írni a művészetek történetét. Ugyanakkor arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy bármennyire is abszurditás, de egy ilyen nagy munka megírásánál "zárójelbe" kell tenni a személyi ízlést. A magyar művészettörténet megírásakor két veszély fenyegette az írókat, művészettörténészeket: az egyik, hogy úgy írnak a hazai művészetről, hogy közben nem tekintenek a társadalmi eseményekre. A másik veszély, amikor csak a hazai alkotókra figyelve úgy írnak jelentős művészekről és irányzatokról, mintha Magyarországon kívül élet nem létezne.
Mi legyen a rendező elv egy ilyen művészettörténetben? - tette fel a kérdést Radnóti Sándor. Vagy a nagy művészegyéniségek, vagy a stílustörténet felé billen a mérleg serpenyője. Az esztéta személyes példát hozott fel: azokban a napokban, amikor a kötetet áttanulmányozta, nem úgy közlekedett a városban, nem úgy nézett a épületekre, szobrokra, mint a városnak egy-egy darabjára, hanem mint műalkotásokra. A Petőfi-szobrot úgy szoktuk meg, mint a Belvároshoz kötődő politikai események egyik jellegzetes színfoltját, s csak ritkán tekintünk rá mint műalkotásra.
A szerzők közül Beke László a Terasznak elmondta: legjobban annak örülnének a szerzők, ha szakmai vita kiváltói lehetnének. Ebben a kötetben csak fekete-fehér illusztrációk jelentek meg, ugyanis nagyon sok európai művészettörténész színes reprodukciót el sem fogad vizsgálódása tárgyául. A kompjutertechnika korában bármennyire is fejlett a színes nyomdatechnika, a színes reprodukciók sokszor félrevezethetik a kutatókat. Ez a kötet is bizonyítja: a magyar művészet páratlanul gazdag. Remekművek alapján, megismerkedhetünk az évszázadok kultúrájával, s olyan alkotókkal, akik döntő hatást gyakoroltak az európai fejlődésre. A kötet gerincét a tudományos igénnyel megírt tanulmányok adják, melyeket jól egészítenek ki a gondosan válogatott képek.
Kapcsolódó link: Corvina Kiadó
|