Pszichológusok a szófán

Irodalom

A Pszichológusok a szófán cím önkéntelenül is a rendelőben lezajló orvos-páciens szituációt juttatja eszünkbe, ahol az előbbi - olykor könyörtelenül - kérdez, míg a másik lehetőség szerint válaszol. Még mielőtt azt hinnénk, hogy egy szakavatott pszichológus vette kezébe pszichológustársait, és a kötetben az ő lelkiviláguk tárul az olvasó szeme elé, le kell szögeznünk: a kötet szerzője, Nyíri Balázs a legkevésbé sem ezt a szakmát űzi. Sőt. A közgazdász végzettségű, reklámokkal foglalkozó fiatal szerző mindenre nyitott, egyúttal alázattal áll könyve tárgyához. E kötet megírása előtt bevallása szerint Drakuláról szeretett volna írni, de rájött, hogy vele egy időben legalább hatan foglalkoztak ezzel a témával, így más után nézett.

 
Teljesen véletlenül sodródott a pszichológia közelébe, amikor egy német lövészcsoporthoz hívták tolmácsnak: itt találkozott Lengyel K. Péter klinikai szakpszichológussal, aki egy bizarr igazságügyi esetet mesélt el neki. Ez a beszélgetés indította el azt a lavinát, amelynek eredményeképpen szinte a véletlen természetességével találkozott a kötetben szereplő pszichológusokkal, szakemberekkel, többek közt a gyermekpszichológus Ranschburg Jenővel, Sas István reklámpszichológussal, Mérő László matematikus-pszichológussal, illetve Bányai Évával, akinek a nevéhez az aktív-éber hipnózis módszerének kifejlesztése fűződik. A pszichológusok közt némileg kakukktojásnak számít - a szerzőn túl - Kelemen Pál fogszakorvos-szájsebész, aki hipnodonta lévén hipnózissal vegyítve kezeli pácienseit. A kötetben mindegyikük a saját szakterületéről mesél, így Suhai Gábor lovasterápiával foglalkozó szakember például az állatok és a hátrányos helyzetűek, fogyatékkal élők kapcsolatáról.
 
A könyv nem titkolt célja, hogy interjúiban olyan kérdéseket tegyen fel a szakembereknek, amelyek egy átlagos embert érdekelhetnek - ezáltal nemcsak az egyes pszichológusok magánemberi vonásaiba, életébe, de a pszichológia különböző tudományágainak egy-egy szeletébe is bepillantást nyerhetünk.