Puskás Ferenc nagy szabadsága

Irodalom

 

(MTI) - A hétfőn megjelent könyv címe a sportoló életének egy fontos epizódjára utal, arra az időszakra, amikor Puskás Ferenc a forradalom véres leverése után úgy döntött, nem tér vissza Magyarországra. A magyar labdarúgó-szövetség másfél éves eltiltással sújtotta, a futballista csak ennek lejártával léphetett újra pályára, immár a Real Madrid színeiben. Evelyn Schlag új regénye azonban 1956-os magyar menekültek kevésbé látványos családtörténete. 
    

A kötet középpontjában a Földes család áll, az apa, István, az anya, Etelka és fiuk, Laci, aki Puskást tartja nagy hősének. A fiktív történet szerint az Ausztriába menekülő család sikeresen beilleszkedik az osztrák társadalomba, az anya - tökéletes némettudásának köszönhetően - titkárnő lesz, az apa pedig sokoldalú munkásként kap lehetőséget. 
    
A Die grosse Freiheit des Ferenc Puskás címen megjelent könyv cselekménye 1956, az 1960-as évek és 2008 között ugrál, és sokkal tovább mutat a bevándorlás témáján - emelték ki az első kritikák. 
    
A múlt szálai 2008-ban érnek össze, amikor a már felnőtt László egy benzinkútnál összetalálkozik egy Valentin nevű ügyvéddel. A jogász barátnője a magyar férfi gyerekkori szerelme, az ügyvéd apjáról pedig azt gyanítja, egykor viszonyt folytatott anyjával, Etelkával. 
    
A regény a kihasznált és az elszalasztott lehetőségekről, reményekről és meglepetésekről, kis lépésekről és fontos tettekről szól - emelte ki az egyik kritika.