Radnóti 100 éve címmel sorozatot indít a köztelevízió

Irodalom

 Radnóti Miklós

Idén lesz száz esztendeje, hogy megszületett Radnóti Miklós, és 65 éve, hogy a nyugat-magyarországi Abda községnél tarkón lőtték gyilkosai. A tragikus kezdet és vég közé ékelődött 35 évhez szerelem, barátság, siker és öröm is szép számmal társult, és egy csonkaságában is befejezett költői életmű. A gyermeké, akinek születése kettős halált követel. Az ifjúé, aki nem tud azonosulni zsidóságával. A férfié, aki feleségéhez ír szerelmes verseket. És a költőé, aki haláltusájában önnön halálát énekli meg.

 
Radnóti Miklósról, a katolikusról, a zsidóról, a magyarról, az ikertestvérről, a szerelmesről, a barátról, az áldozatról, és legfőképp a költőről szól a Magyar Televízió március 14-én induló színházi sorozata, a Radnóti 100 éve. A kilenc héten át tartó műsorban hírneves színészek, írók, közéleti személyiségek idézik meg a száz esztendeje született Radnóti Miklós személyét és költészetét a Radnóti Színház színpadán.
 
Minden adás bemutat egy-egy jelentős korszakot, érzést vagy élethelyzetet Radnóti életéből. A versekhez naplórészletek, levelek, személyes visszaemlékezések, esetenként dramatikus részletek, kép- és hanganyagok kapcsolódnak, melyek segítségével a résztvevők felidézik Radnóti életét, személyiségét, valamint a korszakot, amelyben élt. A verseket a sorozatban többek közt Anger Zsolt, Csányi Sándor, Eszenyi Enikő, Fenyő Iván, Karalyos Gábor, Kováts Adél, Mácsai Pál, Nagy Ervin, Stohl András és Tóth Ildikó tolmácsolják. A verses életművet ugyanakkor adásonként más-más szakértők is elemzik, hogy túllépve a sztereotípiákon, a költő életét és életművét olyan oldaláról is megismerhessük, amelyről nemigen írnak az irodalomtankönyvek.
 

radnoti100eve_promo_bym1.jpg
Az m1 műsorán

Radnóti születésének 100. évfordulóján, a május 5-i látványos gálaműsorban a nézők által kiválasztott művészek együtt ünneplik Radnóti Miklós születésnapját. A nézők ugyanis az MTV honlapján szavazhatnak, melyik művész előadása nyerte meg legjobban a tetszésüket, sőt videóüzenet formájában rögzített Radnóti-versekkel maguk is részt vehetnek a záró adásban. Azt is megtudhatjuk tehát, hogyan szavalnak zenészeink, íróink, médiaszemélyiségeink, vagyis a híres laikusok, és hogyan verselnek a nézők. A műsor állandó házigazdái Bálint András színművész, a Radnóti Színház igazgatója és Ferencz Győző költő, kritikus, irodalomtörténész, a Radnóti Miklós élete és költészete című monográfia szerzője. A műsorvezető Veiszer Alinda.

 
Az első epizód a költő születésének körülményeiről, gyermekkoráról, vagyis az Ikrek hava eseményeiről szól. A verseket szavaló művészeken kívül dr. Czeizel Endre orvos-genetikus és dr. Angster Mária pszichoterapeuta elemzik egy meglepetésvendég társaságában Radnóti életének korai éveit.