Radnóti Szegeden

Irodalom

(MTI) - Az egyetemi könyvtár aulájában június 26-ig megtekinthető tárlat látogatói számos korabeli dokumentum, fotó, levél segítségével ismerhetik meg a száz esztendeje született költő életének azt az időszakát, amikor a Ferenc József Tudományegyetem bölcsészkarán magyar-francia szakos tanári diplomát szerzett.
 

radnoti_gyarmatifanni.jpg
Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni (képünk illusztráció)
 
A kiállítás anyagából kiderül, hogy az egyetemre még Glatter Béla néven beiratkozó hallgató az első félévben több mint heti hatvan előadást vett fel, közülük később többet leadott, így végül tizenkilenc előadást hallgatott heti negyvennégy órában.
 
A tárlat rendezői bemutatják Radnóti egykori szegedi professzorait, és külön kiállítás rész foglalkozik a költő és mentorai - Sík Sándor piarista tanár, irodalomtörténész, valamint a francia filológiát oktató Zolnai Béla - kapcsolatával.
 
Radnóti szegedi évei alatt összesen nyolc albérletben lakott, az egyik tárlóban olvasható az a levél is, melyben a költő Pesten hagyott menyasszonyának, Gyarmati Fanninak számol be lakhatási körülményeiről.
 
Az érdeklődők megismerkedhetnek annak a sajtópernek a részleteivel, amely az 1931 tavaszán megjelent Újmódi pásztorok éneke című kötete miatt indult a költő ellen. Az ügyészség a kötetet elkobozta, Radnótit pedig szemérem elleni vétség és vallás elleni kihágás miatt nyolc nap elzárásra ítélte.
 
Az egyetemi könyvtár gyűjteményéből számos első kiadású dedikált Radnóti-kötet is szerepel a kiállításon, ahogy látható több, a költőről készült érme és kisplasztika, valamint rengeteg fénykép is, a többi között a művészről készült talán egyetlen mosolygós portré, Müller Miklós alkotása.