Radnótit vitték, mint a cukrot

Irodalom

(MTI) - A legtöbbet, 160 ezer forintot a Járkálj csak, halálraítélt! verseskötetért fizettek. Ezt a Radnóti pályájának fordulópontjaként emlegetett válogatást a Nyugat jelentette meg 1936-ban. A kötet elsőkiadású, és aláírt példány.

 
A Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma által 1933-ban közreadott Lábadozó szél az alig huszonnégy éves költő új verseit tartalmazza. A Dóczi György linómetszetével illusztrált, Goda Gábor írónak dedikált füzet 140 ezer forinton ért célba.
 
Kaffka Margit művészi fejlődése címmel jelent meg 1934-ben, Szegeden, a szerző diplomamunkája, amit Radnóczi néven jegyzett. A ritkán fellelhető doktori értekezést 95 ezer forintra licitálták. Az S. Szőnyi Lajos linómetszeteivel illusztrált, Ének a négerről, aki a városba ment című kötetért 65 ezer forintot adtak. Míg az Újhold, amelyet Buday György fametszetei díszítenek, 36 ezer forintra kúszott.
 
A százezer forintot még egy tétel haladta meg, Az állatok világa, Alfred Brehm tizennyolc kötetes munkájának magyar vonatkozásokkal kiegészített, 1923-33-as kiadása 120 ezer forintot ért meg valakinek. 
 
Egy rendkívül ritka, huszonöt lapos reklám kártyajáték a Franck kávépótló gyártóitól 37 ezer forintért kelt el. Az 1894. április 1-jére, Kossuth Lajos temetésére szóló tribün jegy 2,5 ezer forintról 22 ezerre kilencszerezte kikiáltási árát. Az Ady-dokumentumok könyve Bratislava-Pozsony jelzettel 1937-ből, 5 ezerről 20 ezerig ment.
 
Nem kértek sokat az Erdélyi Helikon próbakötetéért, az 1928-as első évfolyam első számáért. Pedig a folyóiratot olyan nevek jegyzik, mint Kisbán Miklós (Bánffy Miklós), Kós Károly és Áprily Lajos. Nem csoda, hogy 25 ezer forinton, majd kilencszeres licitemelkedést ért meg. A Szép Ernő karcolatait tartalmazó Sok minden című kötetet 3,5 ezerről 20 ezerre, Hunyadi Sándor elbeszéléseit 6 ezerről 21 ezerre licitálták.