Sisso: Újraindul a Modern Könyvtár

Irodalom

   
   A palacsinta projekció

   
   Az irodalom visszavár jelmondattal indította útjára év végén az Ulpius-ház a Modern Könyvtár sorozatát, mintha ügyes kiadói húzással el akarná oszlatni azt a téveszmét, hogy itt nem egy bestseller gyárról van szó, amely az olvasottsági mutatók mámorában táncol az irodalom sírján. Hát most egy életvidámnak ugyan nem mondható, de minimum abszurdan humoros, társadalomkritikus szériát adtak ki fiatal kortárs nemzetközi irodalomból, és ezzel mindenképpen hiányt pótolnak.
   
   Nem vénlány regények, nem lektűrnek álcázott szexuális tanácsadások, vagy fiatal szenvedélybetegek onanizálásai a lét felszínén, nem bizony, hanem újkiábrándult Salingerek, trendfeltáró, fogyasztói társadalmat kritizáló, ökölbe szorult tollú filozófusok és optimista Kafkák. Annak, aki nem olvas külföldiül, és szeretné megismerni mi van a nagyvilágban huszonéves fronton, a jelen magyar és nemzetközi, koncepciótlan, nosztalgiába menekülő, amerikát majmoló, a formát nem ismerő, vagy éppen a billentyűzetek extra elszabadulásán kívül semmit nem tartalmazó maszlaggal szemben. Most talán lesz esélye az olvasni már tudó magyar fiatalnak, hogy felfedezze mi van a nyúlon és Terézanyun túl.
   Az eredeti, groteszk, extravagáns sorozat arculat egy húszéves svájci grafikus alkotása és munkái remekül klappolnak, ahhoz az egyelőre négy kötethez, ami ebben a sorozatban most megjelent és, amit majd szépen sorra megvizsgálunk.
   
   Kezdjük Donald Antrim Pszichoparti a palacsintázóban (The Verificationist) című regényével, amelynek a többi művel egyetemben már az alaphelyzete is bizarr. De később sem lesz kevésbé hajmeresztő.

   
   Ismerik a viccet, hogy két pszichológus találkozik és az egyik megszólal: Szia, hogy vagyok? Nos ebben a regényben sok pszichológus találkozik és tudattalanul mindegyik felteszi ezt a kérdést, ráadásul mind megkapja rá a választ egy másiktól, és ettől egyik sem lesz boldog. Különös tekintettel a főhősre, Tomra, a szomszédos egyetem menő pszichoanalitikusára, aki kikapcsolódás és eszmecsere céljából koleszterin tréningeket szervez kollégáinak egy minden tekintetben (zsírszag, pincérnő, tucatbútorok) hagyományos palacsintázóban. Minél több pszichológus érkezik a pszichedelikus vacsorára, annál több a lelki teher, annál több a megoldandó, korántsem újszerű konfliktus. A #8220;felnőtt dolog-e megdugni a kolléganőmet az egyetem alagsorában" típusú kérdésektől a #8220;milyen palacsintát válasszak" típusúakig minden lehetséges kérdésfeltevés megszületik a rövid regény során és egyikre sem adódik egyértelmű válasz. Csupán annyi a tanulság, hogy igazán csak egy pszichológusnak lehet ennyire kifordult a lelki élete. Na és egy írónak persze, aki rezzenéstelen tollal írja le, mivé tud fajulni egy ártatlannak tűnő vécézés, egy morbid kérdés a feleség részéről, egy pincérnővel való futó flört halvány gondolata, vagy egy közösségformáló táplálkozás. Mert hová is vezet Antrim szerint a palacsintázás? A desszertevés infantilitásáról való filozofálgatásba. Pléhpofával előadott, flörtökkel gazdagított pszichoszexuális komédiába. A személyiség megismerésének olyan területeire, amelynek során testen kívüli élményeket is szerezhet az utazó. (A főhős konkrétan egy egyszerű eldöntendő kérdésre adandó válasz, valamint apakomplexusa kapcsán vetíti ki asztrálénjét a palacsintázó koszos plafonjára.) És végül természetesen önmagunkhoz, az önmagunkra való folyamatos reflexióhoz, mert az ezredfordulón való emberi létezés problémái merülnek fel itt igazából egy juharszirup és egy sonkatöltelék között, a doktori disszertációk alaposságával, de hátborzongatóan szórakoztatva az olvasót.
Ulpius-ház - az első négyes
   
   Ha Tom összes dilemmáját beleképzeljük egy nagypolgári party kontextusába, ahol a vendégek pszichés okból kifolyólag képtelenek elhagyni a házigazda lakását, máris Bunuel egyik jelentős filmjében találhatjuk magunkat. Csak éppen egy kicsit viccesebb az Antrim féle
   rémálom.
   
   A könyv elsősorban kedves és kibírhatatlan pszichológus barátaink megajándékozására alkalmas, akik számos vacsoránkat rontották már el azzal, hogy még egy szalvéta formájáról is a nemi életünk sivársága jut eszükbe.