Spiró Györgynek ítélték a Visegrádi-díjat

Irodalom


spirogyorgy_felesegverseny_DKOKO20090528005.jpg
A szerző dedikálja új könyvét

A lengyel fővárosban a házigazda Bogdan Zdrojewski kulturális miniszter, Csák Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára, Petra Smolikova cseh kulturális miniszterhelyettes, valamint Augustin Lang szlovák kulturális államtitkár a pénzügyi válság kultúra területén érezhető hatásairól, valamint a finanszírozás új módszereiről és lehetőségeiről folytatott megbeszélést.

 
Spiró György Kossuth-díjas magyar író, költő, irodalomtörténész, műfordító tudományos igényű könyveiben foglalkozott egyebek mellett a közép-európai régió színműírásával, de az ő nevéhez fűződik a XX. századi horvát irodalom egyik legnagyobb alakja, Miroslav Krleza munkásságát bemutató monográfia is.
 
Spiró György szinte emblematikus foglalatát nyújtja annak, amit ideálképként élünk meg: a számtalan közös szállal átszőtt közép-európaiságot. Ez indokolta, hogy a sikeres Visegrádi Irodalmi Antológia írói között szerepel a Kincs című novellájával, amely ízelítőt ad írásainak hangvételéből.
 
Az író munkássága a V4-ek országaiban is népszerű: Prágában az Odeon kiadó jelentette meg X-ek című regényét, Csehországban és Szlovákiában több drámáját is bemutatták, Lengyelországban pedig film készült a Szappanopera, Az imposztor és a Kvartett című színműveiből. Spiró György gyakran fordít a visegrádi országok nyelveiből, elsősorban lengyelből; a magyar közönség többek között Witold Gombrowicz, Stanislaw Wyspianski, Adam Zagajewski, Stanislaw Baranczak, Julian Kornhauser, Ryszard Kryniczki, Milos Borowski és Janusz Krasinszki műveit olvashatja neki köszönhetően.
 
A Visegrádi-díjat 2004-ben alapították a V4-ek kormányai; az elismerésben olyan művészek, illetve intézmények részesülhetnek, akik, illetve amelyek munkásságukkal hozzájárultak a visegrádi országok közötti kulturális együttműködéshez. A díjat 2005-ben a pozsonyi Kalligram Kiadó, 2006-ban a Krakkói Nemzetközi Kulturális Központ, 2007-ben pedig a Pilsen Fesztivál Színház kapta.