Svédország egyre közelebb van

Irodalom

(MTI) - Svédországba utazni egyre olcsóbb: a fapados légi járatoknak köszönhetően egyre növekszik a Magyarországról oda utazók száma.

A jövendő utasainak szól Hargitay Miklós, a Népszabadság újságírója és szerzőpárja, Vizmathy Csilla könyve. Ahogy belelapozunk, rögtön kitűnik: a szerzők nem egy kéthetes út után vállalkoztak ennek a megírásra, ami sajnos nem egyszer előfordul hasonló műfajú kiadványok esetében. Hargitay Svédország szerelmese, aki minden évben eltölt néhány hetet ebben a gyönyörű országban.

A könyv három fő részből áll és jellemzője a praktikum. Az útvonaltervezés, a költségek kiszámítása és a mellékletként a könyvbe befűzött térképek mind ezt szolgálják. Akárcsak a közlekedési információk, a szálláslehetőségek, az egészségügyi és oktatási rendszer ismertetése és a naprakész árak.

Svédországban lenni különleges állapot - derül ki a könyvből és így van ez a valóságban is. A házak nagy része fából készült, az utakat növényi olajjal portalanítják, szinte nincs eldobott szemét. (Bár a bevándorlókkal és a turisták számának növekedésével párhuzamosan olykor látni eldobott papírzsebkendőt, üveget, de nem sokáig: az itt élők olykor a más eldobott szemetét is felszedik.)

Az élővilág nagyon gazdag, az állatok háborítatlanul járnak-kelnek a városokban is, a Magyarországnál ötször nagyobb területű országban mindössze kilenc millióan élnek.

A svédek nagyon takarékos emberek. Amit egyszer megcsináltak, nem nagyon akaródzik nekik kidobni. Sok régi Saabot és Volvót látni az utakon, amelyek tökéletesen működnek és addig nem vesznek újat a tulajdonosaik - pedig tehetnék - amíg nincs gond a régi járgánnyal.

A gyalogosok, az idősek, a gyerekek, a fogyatékkal élők, a kerekesszékkel közlekedők paradicsomi világa ez. Az itteni életformába könnyű beleszokni és nehéz leszokni róla: aki Svédországban eltölt néhány hetet vagy akárcsak egyet, máris megtanul valamit arról, hogyan is kellene élni - mondjuk Magyarországon.

A kötetet a Tábla és Penna Kiadó jelentette meg.