Svédületes! a Trafóban: Nádas Péter és Richard Swartz

Irodalom

Ritka és egyedi alkalom, hogy Nádas Pétert felolvasni halljuk. Mint ahogy az is, hogy két, eltérő kultúrában nevelkedett és hírnevet szerzett író, gondolkodó beszélgetését élőben követhessük.

Éppen ezért Nádas Péter magyar író és Richard Swartz svéd közíró nyilvános eszmecseréje 2005. szeptember 27-én különleges szellemi csemegének ígérkezik a Trafóban.
Mindenkinek ajánljuk ezt az estét, aki kíváncsi arra, hogy két jelentős európai gondolkodó hogyan vélekedik a körülöttünk lévő világról!
A beszélgetés német nyelven lesz, angol és magyar szinkrontolmácsolással!

Történt egyszer, hogy két, egymást már 15 éve ismerő barát, egy magyar író és egy svéd újságíró, közíró, azaz Nádas Péter és Richard Swartz négy napon át úgy beszélgetett egymással, hogy eszmecseréjüket magnóra vették, abból pedig rendkívül izgalmas kötet született Párbeszéd címmel.
Ez 15 éve történt, a berlini fal lerombolásának esztendejében, így nem meglepő, hogy hosszan beszéltek például Európa szellemi, kulturális válságáról, kelet-európai és nyugat-európai problémákról, az emberek különbözőségéről, Európa jövőjéről.
Most, 15 év után ismét találkozik Nádas Péter és Richard Swartz, igaz, ezúttal nem négynapos beszélgetésre, hanem egyetlen estére ülnek le, hogy ismét jót beszélgessenek egymással.
Másfél évtized alatt hatalmasat változott körülöttünk a világ, különösen érdekes tehát: egyáltalán milyen témákat tart ma lényegesnek két író ember?
Nem tudjuk, miről lesz szó, de aki olvasta korábbi találkozásuk eredményét, a Párbeszéd című kötetet, amiből az est folyamán Nádas Péter felolvas, sejtheti: különleges szellemi csemegének ígérkezik kettőjük újbóli találkozása.

Nádas Péter (fotó) (1942) író, esszéista, drámaíró. 1967-ben jelent meg első elbeszéléskötete. 1972-ben Kelet-Berlinben, 1981-ben egy évet Nyugat-Berlinben töltött. Hazatérése után jelent meg drámáinak (Színtér, 1981), majd színházi kritikáinak és esszéinek gyűjteménye (Nézőtér, 1983).
Világhírű regénye, az azóta kilenc nyelvre lefordított Emlékiratok könyve 1986-ban jelent meg, amelyet a Neue Züricher Zeitung így méltatott: "Mérföldkő a magyar irodalomban és valószínűleg az európai prózában is." A Jelenkor Kiadónál megjelenő életműsorozatában külön kötetbe gyűjtve megjelentek drámái (Drámák, 1996), elbeszélései (Minotaurus, 1997), esszéi (Esszék, 1995) és kritikái (Kritikák, 1999). Jelenleg egy kis nyugat-magyarországi faluban, Gombosszegen él, több mint tíz éve Párhuzamos történetek című regényén dolgozik.

Richard Swartz (fotó) 1945-ben született Stockholmban. A stockholmi közgazdaságtudományi egyetemen végezte tanulmányait, majd a prágai Károly Egyetemen tanult.
Miután 1972-ben elhagyta Prágát, a Svenska Dagbladet svéd napilap újságírójaként dolgozott, majd rövidesen a lap kelet-európai tudósítójává vált. Gyakorlatilag azóta, Bécsből folyamatosan tudósít a Kelet-Európában történtekről.
Diákként, majd pedig újságíróként élte át az itt zajlott jelentős politikai eseményeket, fordulatokat - a prágai tavasztól a kommunizmus bukásáig.
Számos nemzetközi lapban - többek között a német Süddeutsche Zeitung-ban -rendszeresen jelennek meg írásai. Emellett számos könyv - "Room Service" (1996), "A house in Istria" (1999) és "Book of Addresses" (2005) - szerzője, melyek több nyelven - angolul és németül is - olvashatók.