SZÉCSI NOÉMI: KARÁCSONYI KÖNYVVÁSÁR 2002

Irodalom

vagy léteznek azok a művészi ételfotókat közreadó ínyenc-szakácskönyvek, amelyeket a mami nézeget, hogy "Jövő karácsonyra majd ilyet főzünk, fiam." (és rámutat a gyömbéres szarvasjava tejszínes vargányával receptre). A kisgyermek meg odatolja a rikító színekkel illusztrált keménytáblást a szülője orra elé, hogy "Ezt olvasd el!". Sőt én még azt is el tudom képzelni, hogy jézuskás, szűzmáriás, mózeses tévéfilmektől megfáradt elemek regényolvasásnak állnak neki

   (Képeskönyv)

   Képeskönyv, ez a karácsonyi könyvpiac jelszava. Itt az állatvilág - pl. A nemek harca az állatvilágban hatezerért, ezzel óhajt nagyot dobni a Glória kiadó - a lélegzetelállító természetfotók, a "karosszékben utazáshoz" megejtő szépségű városokban, országokban kalauzoló opuszok, és a művészeti albumok tartják magukat igen erősen. Aztán az angolszász hagyományokból táplálkozva - ezek többnyire amúgy is fordítások) - egyre inkább burjánzanak a történelmi korszakokat (II. világháború, 20. század), műfajokat (film, rockzene) képekben bemutató enciklopedikus művek. Áruk 5 és 10 ezer között található, de inkább a felső határ felé kúszik.

   Persze léteznek egyéb fotóalbumok is, és bevallhatom, hogy a kategóriában a személyes kedvencem a Faludy házaspár legújabb dobása Urbán Ádám "fiatal, tehetséges fotóművész" közreműködésével. A képeskönyv lapjain a szemünk előtt bontakozik ki az intoleráns magyar társadalom által sárral megdobált házaspár idillje. Látható nem kevés könyvespolc, impozáns fejű költőlegenda, és Faludy-Kovács Fanny köp a prüdériánkra, ledobja a ruhácskáit ismét. "Egyedül ezt nevezem szerelemnek" - írja az édes Faludy papa. Arról is informálva vagyok, hogy ők ketten egy eldugott törökországi faluban óhajtják megtalálni végre a nyugalmat. Addig is gyűjtenek: fotóalbumuk 3500 Ft-ot kóstál.

   (Szakácskönyv és "sztárkönyv")

   A szakácskönyvet ismerjük, és a könyvesek is tudják, hogy azt mindig jól el lehet adni. A "sztárkönyv" új műfaj, de fő tulajdonsága ugyanaz, mint az előzőé. Stahl Judit a két ismertetett zsánert egyesítve írta meg szakácskönyvét Enni jó! címmel. A felkiáltással mélyen egyetértek, és referenciákat kelt bennem Erdős Virág oly kedves prózakötetével (Lenni jó!) kapcsolatban. Rám nagy hatással van az a könnyedség amivel Stahl Judit belehajigálja a diót, roquefortot és mentát a robotgépbe, de hallottam már fanyalgást is, hogy próbálná csak meg ugyanezt a mintaháziasszony és -tévés egy létminimum fölé csak egy hajszállal lendülő fizetésből.

   Na és a "sztárkönyvek"(nem tehetek róla, macskaköröm nélkül képtelen vagyok leírni). Talán még sohasem jutott ilyen mélyre a könyvkiadás, mint ezen a karácsonyon (nyavalygás folytatva a regényekről szóló bekezdésben).
   Kapható a Heti hetes összes sztárjáiról és sztárjától valami könyv, legutóbb Verebes és Farkasházy fotóalbuma, Havas tényfeltáró Kurva élete került piacra.
   Mély megdöbenést okozott, hogy a Magvető már nem érte be a Kertész-életmű kiadási jogaival, sztárkönyvektől sem húzódozik.
   Náluk jelent meg az ifjú Batiz kordokumentuma (Fókuszban), és Király Levente ezúttal egy RTL Klub Sztárkönyv c. interjúkötet szerzőtársaként csillogtatja tehetségét.

   (Gyerekkönyv)

   A Harry Potter sikere óta egyre többen éreznek rá, hogy ez nem lenézendő műfaj. A gyerekeknek meg kell kapniuk a pisilős baba és a legó mellé az esti felolvasáshoz használt alapműveket.
   A színes-képes műfajban van sok randa meg ízléstlen, de ne is azokat emlegessük, hanem a hazai termést. Lugosi Viktória mindig erősen hangsúlyozza, hogy részt vesz könyve arculatának megtervezésében. Most, második kötetnél is így esett, és ez nem is hátrány. A Hümmögő szép piros, keménytáblás, bájosan illusztrált mesekönyv, a Mester, Lázár Ervin ajánlásával.    
Háy János és Szijj Ferenc is írtak egy-egy mesekönyvet, de nem azokról esik a legtöbb szó, hanem Darvasi László Trapitijéről. Ez "első magyar meseregényként" próbálja magát eladni. Jó vaskos - sok estére elég - és az illusztrációk nagyon viccesek. Kell ennél több?

   (Regények)

   Nem az irodalom ünnepe a karácsony, de klasszikus, tuti darabokkal ilyenkor szoktak előrukkolni.
   Haladjunk alulról felfelé: Rácz Zsuzsa Terézanyuja egy kis lendületet még kaphat a karácsonyi vásárlási láztól. Viszi magával a sikerére építő Nőt akarok és Terézapu beájulna-köteteket, azok is felmásztak a hátán a sikerlistákra.
   Az ősmodell, A Bridget Jones naplójának szerzője, Helen Fielding már megint írt valamit. Első, felületes benyomásom szerint ugyanolyat, mint eddig csak egyre kevésbé eredeti módon. Annál kedvesebbek és eredetibbek a kis bécsi kurva emlékezései. Ez erotikus regények sorozatában jelent meg, az Irene puncijával együtt. A szépirodalomban sok újrakiadott élő klasszikus mellett kínálkozik valami új is: Szabó Magda megnyilatkozik első 17 évéről, méghozzá regényesen. Az Európa Kiadó azt az infót hinti, hogy végre fény derül a titkokra, amiket eddig hallgatás leple fedett. Alig várom.

uncsi vicces komoly
 

   

(Miscellania)

   Történelem, irodalom- és művelődéstörténet a karácsonyi könyvismertetőben összeborítva szerepelhet csak, ez nem annyira az ő ünnepük. Az Osiris - ahogyan szokta - nem kevés angolszász alapművet fordíttatott le, és előállt reprint kiadványokkal is.
   A régi Budapest erkölcse c. kötet alapmű, a területen párja sincs, mindazonáltal 1921-ben íródott. Ezt 5000-ért árulni kissé szemtelenség. Még ha frissen összekutatott lenne, akkor csak-csak.
    Van könyvük a párbajozásról, a normannokról, a kínai civilizációról, a jezsuitákról és a keresztes háborúkról is. De hát tudom én hogy ki ez a Steven Runciman? Messziről jött ember azt mond, amit akar.

   A Helikon kínálatában legkívánatosabbnak a Budapesti Krúdy-kalauz mutat.
    A Krúdy Budapestjét bemutató korabeli képekkel dekorált vaskos és nehéz könyv módfelett izgat, noha minőségéről nincs információm.
    A hozzátartozóimnak innen üzenem, hogy én ezt szeretném megkapni karácsonyra.