Szerb Antallal utazik a Duna Televízió

Irodalom


szerbantal_by_nyugat_oszk_hu.jpg
 Szerb Antal

Szerb Antalt az irodalmi utókor így méltatja: "Ha nem lett volna kitűnő regényíró, novellista, műfordító, nevének helye akkor is múlhatatlanul biztosítva lenne irodalomtörténészeink, irodalomtudósaink legkiválóbbjainak névsorában. Hiszen valójában elsősorban az irodalom szakembere volt. De ahogy a hasonlóképpen mindenekelőtt kritikus Bajza Józsefnek és a kritikai diktátor Gyulai Pálnak is költőként, íróként nagyon is egyéni arculatú, jelentékeny szerepe van szépirodalmunkban - ugyanígy Szerb Antal oly fontos tudományos és kritikai munkássága mellett a két világháború közti magyar szépirodalom senki máshoz nem hasonló írója, akinek szépirodalmi művei újra meg újra nagy példányszámban jelennek meg, jelezvén nemhogy maradandó, de a múló évtizedekkel fokozódó népszerűségét."

 
A Duna Televízió szerdán három filmmel emlékezik a tragikus sorsú íróra. Az Utas és holdvilág - Szerb Antal emlékére (15.35) című, 1974-ben készült tévéfilm ezt a mondatot választotta mottójául: "...olyan volt, mint egy szent, akire rábízott valamit az Isten, s nem tud másra gondolni, csak feladatára." Az irodalomtörténész, tanár, esszéista, regényíró alakját Poszler György, Szedő László, Szerb Antalné, Bálint Endre, Kolozsvári Grandpierre Emil és Szilágyi János György idézi fel.
 
Este 20 órától Pacskovszky József 2001-ben készített tévéfilmjét, a VII. Olivért vetítik, a főbb szerepekben Haumann Péter, Kerekes Éva, László Zsolt, Sinkó László és Szarvas József látható. A történetben egy király puccsal megdönti saját hatalmát, elmenekül menyasszonya és hivatalos kötelezettségei elől. Arra vágyik, hogy a felelősségtől megszabadulva egyszerű turistaként élvezhesse az élet örömeit a híres fürdőhelyen, Sankt Tremolóban. Ott vesztére beleszeret egy szőke leányzóba, aki sötét cselszövésbe rángatja bele...
 
23.25-től a Baljós felhők között - Szerb Antal című portréfilmet tűzik műsorra, amely az író 100. születésnapjára készült 2001-ben. Irodalmárok mutatják be azt a ritka jelenséget, hogy egy írót elsősorban irodalomtörténeti munkái tettek nemzedékek számára népszerűvé. A műsor másik részében rövid, szellemes műveiből készült montázsok és kordokumentumok hozzák személyes közelségbe a sokak érdeklődését kiváltó író alakját.