Szobrot avattak Hugo Hartungnak Székkutason

Irodalom


hugohartung.jpg
Hugo Hartung

(MTI) - Az érettségi után Magyarországra utazó Hugo Hartung Gyakran gondolok Piroskára című regénye az ötvenes években világszerte ismertté tette az országot és a hódmezővásárhelyi vidéket. A regény főszereplőjének, Piroskának falujában, Székkutason a könyvtárban emlékszobát rendeztek be az írónak, a művelődési ház melletti téren pedig mellszobrot állítanak neki. Lantos Györgyi szobrászművész alkotása közadakozásból valósult meg.

   
A saját élményekből merített regény szerint a tizenkilenc éves egyetemi hallgató Lipcsében az egyetem hirdetőjén olvasta a magyar cserediák-felhívást. Így került Hartung az akkori Vásárhelykutasra, a hatalmas tanyavilág megbecsült és népszerű körorvosához, Csiky Jánoshoz. A doktor talán azért vállalta fel a német "idegent", hogy két fia előbbre jusson a német nyelvben. Hartung önéletrajzi adatai szerint mindez 1922-ben történt, de rövidke - néhány hetes - tartózkodása óriási hatást tett rá. Megérkezése után nem sokkal találkozott Piroskával, az állomásfőnök lányával, akibe beleszeretett. Több mint negyven év után feleségével tért vissza Magyarországra az író, és találkozott Piroskával, akivel újra felkeresték Kutaspusztát.
   
Tóth Imre helyi lelkipásztor kutatásai alapján az állomásfőnök és Piroska valójában nem is létezett, a regényben szereplő lány Késői Katalin, az egykori közismert hódmezővásárhelyi patikus lánya. Előkerültek évtizedes levelezéseik, és kiderült, szerelmük mindvégig plátói maradt.
   
Hugo Hartung szobrát szombaton avatták fel Székkutason, az ünnepségen az író családja is részt vett.