Tanácskozást tartott a Magyar Írószövetség

Irodalom

(MTI) - A tanácskozáson Ács Margit író, szerkesztő az irodalom veszteségei kapcsán úgy fogalmazott: az irodalom hagyományos súlya és megítélése gyökeresen megváltozott az elmúlt másfél évtizedben. A rendszerváltozásig megőrizte presztízsét a közönség előtt, 1990-től viszont az irodalomnak a tájékoztató-irányjelző szimbolikus szerepe egy csapásra megszűnt, mert minden fórumon szabaddá vált a közügyekről, a politikáról való beszéd, s ezzel együtt az irodalom elvesztette politikai jelentőségét. A társadalomra rászakadó gondok közepette az olvasás, mint "nemes" szórakozási forma is elveszett - tette hozzá. Kiemelte, hogy az irodalom intézményrendszere, a könyvkiadók, a folyóiratok, a könyvtárak több mint egy évtizede a "túlélési küszöb körül egzisztálnak, a szegényesség, a napi gondokkal való küszködés már a szakma máltóságának rovására megy". Szólt arról is, hogy szerinte a politikai erők számára az irodalom nem elég hatékony eszköz a közvélemény befolyásolására, "ezért perifériára szorult mind a közfigyelem, mind a támogatási készség szempontjából".

L. Simon László, az írószövetség titkára elmondta, hogy a 2005-ben hatvanéves Magyar Írószövetség az utóbbi években átlagosan húszmillió forintos állami támogatást kapott a kulturális tárcától; ez az összeg a szövetség költségvetésének azonban csak mintegy a felét teszi ki, büdzséje másik része egyéb pályázatokból, például a Nemzeti Kulturális Alapprogramtól származik. Megemlítette, hogy az összes reprezentatív írószervezet között, összesen 19 írószervezet között, évente harminckilencmillió forint állami támogatást osztanak szét.

Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alapprogram elnöke a tanácskozáson elmondta: 2004-ben az irodalom számára "körülbelül hatszázhatvan-hatszáznyolcvanmillió forint került kifizetésre". Kiemelte, hogy az NKA, szintén 2004-ben, könyvre és folyóiratra együtt majdnem kétmilliárd forintot fordított. Ma Magyarországon a kultúrával találkozók aránya nem több harminc százaléknál - mondta. Ugyanakkor véleménye szerint több alkotói támogatást kellene adni az eddigieknél, valamint több pénz kell fordítani könyvtári állománygyarapításra. Szólt A Nagy Könyv programról is, melynek célja, hogy - mint mondta - "olvasókat hódítsunk vissza". Hozzátette, hogy az első három héten negyvenezren adták le szavazatukat az interneten kedvenc könyveikre. "Ez az év mindenképpen az olvasás és az irodalom kiemelt támogatását fogja jelenteni" - mondta Harsányi László.

A tanácskozás után az írószövetség titkára az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a szervezet könyvtára pénzhiány miatt május elsejéig zárva tart. Közölte, a Magyar Írószövetség márciusban zárta be székházának könyvtárát, mert nem tudta kifizetni a könyvtárosok bérét és a mintegy százezer kötetes bibliotéka rezsiköltségét, a gáz- és villanyszámlákat.