(MTI) - Szoboszlay Margit a beszélgetés elején a szerző életútjáról elmondta: nagyon rejtőzködő szerzőről lévén szó, csak annyit lehet Andrei Makine életéről tudni, hogy 1957-ben született a szibériai Krasznojarszkban. A fordító felidézte Andrei Makine jellegzetes hőseit, majd megemlítette, hogy két regényén kívül valamennyi kötete olvasható magyar nyelven.
Makine elmondta: nem érez rokonságot az orosz irodalom nagyjaival, ez alól csak Ivan Alekszejevics Bunyin, Nobel-díjas orosz író jelent kivételt, akivel - szintén emigráns lévén - érez némi közösséget. Mint fogalmazott: Franciaországban az ő disszertációja révén ismerték meg az 1953-ban elhunyt Bunyint, aki így elfoglalhatta méltó helyét Dosztojevszkij, Turgenyev vagy Tolsztoj mellett a francia könyvespolcokon.
Arról is beszélt, hogy számára az írásnak csak egyetlen célja lehet: az örömszerzés. Ugyanakkor hozzátette: hasonlóan gondolkodik az olvasásról is, mint fogalmazott, a jó olvasó tulajdonképpen újraalkotja, újraírja a művet.
A beszélgetés során szóba került, hogy műveiben gyakorta felbukkanó motívum az árvaház, amire a Francia hagyaték szerzője elismerte, hogy valóban életrajzi elemről van szó. Makine arról is beszélt, hogy Franciaországban nagyon ritka, hogy egy gyerek árvaházba kerül, ám a 26 millió orosz áldozatot követelő második világháborút követően a Szovjetunióban nagyon sok gyerek maradt apa nélkül. A szerző hosszan beszélt a zene szerepéről a műveiben, mint fogalmazott, írásaiban azt a "belső zenét" szeretné megragadni, ami minden emberben szól. "Az emberiség zenétlenítve lett, nem csoda, hogy minden harmadik ember depressziós" ? tette hozzá.
A beszélgetésen szóba került, hogy több művet is írt Gabriel Osmonde néven, amit azzal indokolt, hogy "szerette volna kipróbálni a paralel létezést". "Sajnos ma már ezt nem lehet sokáig csinálni, az újságírók mindent hamar kiderítenek" ? magyarázta, hozzátéve, hogy az álnévre azért volt szükség, mert az Andrei Makine név branddé vált, eladta magát, ő pedig szerette volna újra kipróbálni magát.
Andrei Makine következő kötete jövőre jelenik meg magyarországi kiadójánál, az Ab Ovónál.