Töltekezni Radnótival

Irodalom

 

Május 5-én este 8 órakor egy szomorú, mégis szívet melengető apropóból gyűlt össze a közönség a Petőfi Irodalmi Múzeum nagytermében: száz éves lenne Radnóti Miklós, ha nem ragadják el tőlünk olyan kegyetlen és mai napig fájó módon. Az emeletre vezető lépcsőt mécsesek övezik, amelyek furcsa varázslatként tükröződnek vissza az üvegmennyezetről. A szemközti falra kivetített zenész mint modernkori kapuőr invitálja a betérőt a lenyűgöző, a költő életképeiből merítő installáció villódzó képei közé. A megjelentek között minden korosztály képviselteti magát, ez pedig kétségtelenül a főhajtás és szeretet kifejezése Radnóti Miklós emléke előtt - jegyezte meg Tarján Tamás irodalomtörténész a Radnóti-virrasztást megnyitó beszélgetésen, ahol beszélgetőpartnereivel, Szabó T. Anna és Schein Gábor költőkkel szubjektív módon közelítette meg "mindenki Radnótiját".

 
Schein Gábor elmondta: Radnótit a legtöbben a "vége felől" olvassák, pedig a korai művei között is vannak értékes darabok. Szerinte külön érdekes, hogy dátumozta a verseit: a napi emlékhagyás nála az egyik legfőbb motivációként jelent meg. A beszélgetés során kiderül: mind a két költőre erőteljesen hatott Radnóti. "Ha kérdezik, hogy ki hatott rám, Radnótit azért hagyom ki, mert evidencia" - vallotta be Szabó T. Anna. Schein Gábor egyúttal elárulja, hogy Radnóti bukolikus harmóniavágya valószínűleg azért zavarta korábban, mert benne is megvolt ugyanez. A kedvenc versek felolvasása tisztán kirajzolja előttünk a költő mindenki számára kicsit más, mégis ugyanolyan arcát, amely egyszerre rebbenti huncut hunyorgásba és szorítja fájó görcsbe szemhéjunkat.
 
 

21 órától Varga Katalin, a nemrég megnyílt, rendhagyó Radnóti-kiállítás rendezője kalauzolja végig az érdeklődőket a tárlaton. Eközben az aulában a MobilVers című, mobillal felvett MTV-szösszenetek, Radnóti-versek sorjáznak előttünk a legnevesebb magyar színészek olykor megrázó, szubjektív tolmácsolásában. Végül, az est megkoronázásaképpen 22 órától élőben is megszólalnak a jól ismert költemények. Hámori Gabriella, Pálmai Anna, Bálint András, Fekete Ernő, Fenyő Iván és Kamarás Iván előadását Vázsonyi János és a Triton, illetve a Balázs Elemér Group velőig hatoló muzsikája teszi teljessé.

 
Rövidesen azon vesszük észre magunkat, hogy nemcsak az egyszerre misztikus és a megemlékezésnek méltó közeget biztosító installáció lopja be közénk a költő szellemét. Beszélgetés, vers és zene ráébreszt bennünket - Tarján Tamás szavaival élve -: mintha valóban "versbarát szivacs lennénk, belénk töltődik Radnóti".