Törvénytelenül kerültek nyilvánosságra Günter Grass aktái a náci párt hírhedt fegyveres alakulatában, a Waffen-SS-ben betöltött tagságáról egy berlini adatvédelmi biztos pénteki nyilatkozata szerint - írja az MTI. Berlin tartomány adatvédelmi megbízottja, Alexander Dix azzal kapcsolatban foglalt állást, hogy a náci hadsereg, a Wehrmacht aktáit őrző levéltár másfél héttel ezelőtt hozzájárult a Grass-akták nyilvánosságra hozatalához, amit több újság - nagy vihart kavarva - megjelentetett. Az adatvédelmi biztos szerint a nyilvánosságra hozatal idején nem állt rendelkezésre a Nobel-díjas író beleegyezése, s ily módon a közzététel egyértelműen jogellenes volt.
Ezen a tényen az sem változtat, hogy Grass éppen a pénteki nap folyamán, utólagosan beleegyezését adta a dokumentumok nyilvánosságra hozatalához. Maga a levéltár nem volt hajlandó állást foglalni az ügyben.
A tekintélyes hamburgi hetilap, a Der Spiegel internetes kiadása szerint a Grassról szóló akták némileg megkérdőjelezik azoknak az életrajzi adatoknak a megbízhatóságát, amelyet az író most megjelent, A hagyma hámozása című önéletrajzi regényében közölt.
Günter Grass első ízben augusztus második hetében, a Franfurter Allgemeine Zeitung című lapnak adott nyilatkozatában ismerte el, hogy 1945 elején, néhány hónapig a Waffen-SS tagja volt. A beismerés óriási felzúdulást váltott ki elsősorban a pályatársak, de a történészek és a politikusok körében is, s külföldön úgyszintén hatalmas visszhangra talált. Az írónak nem is annyira Waffen-SS tagságát, mint inkább annak késői beismerését rótták fel.
A Wehrmacht-akták nyilvánosságra hozatala most azért került az érdeklődés középpontjába, mert a levéltár ilyen jellegű dokumentumokat csak meghatározott céllal - és a médiának egyáltalán nem - hozhat nyilvánosságra.