Új nemzeti jövőképet szeretnének

Irodalom

(MTI) - Földes György, a sorozat szerkesztője, a Magyar Tudományos Akadémia Politikatörténeti Intézetének főigazgatója elmondta: sorozatuk keretében összesen mintegy tucatnyi könyvet igyekeznek megjelentetni. Ezekben a kiadványokban közgazdászok, szociológusok, történészek fejtik ki egy-egy témához kapcsolódóan gondolataikat, véleményüket.

   
Munkacsoportjuk célja, hogy kiadványaik esszéisztikus stílusban szóljanak a laikus értelmiségnek, tehát ne csak a szakemberek forgassák. A sorozat igyekszik hozzájárulni az elmúlt húsz év történéseinek értelmezéséhez, ahhoz, hogy kialakuljon egy "új nemzeti jövőkép" - fogalmazott.
   
Földes György reményét fejezte ki, hogy a sorozat diskurzust eredményez a társadalomban. A könyvek ugyanis nemcsak elemzéseket tartalmaznak, hanem a szerzők jórészt levonják a következtetéseiket is - tette hozzá.
   
Fleck Zoltán jogszociológus Változások és változatlanságok - a magyar jogrendszer a rendszerváltás után című munkája arról ír, hogy a jogállam kiépítése milyen problémákat vetett fel a társadalomban és mennyire követte a jogalkotás a társadalom belső változásait, mennyire reagált a keletkező problémákra.
   
Földes György elmondása szerint Krémer Ferencnek, a Rendőrtiszti Főiskola tanárának Rossz döntések kora - Rendészetpolitikai tévelygések a rendszerváltás első húsz évében című munkája a jogszabályok és az intézményi jogkörök változásiról ír. Szerepel a könyvben a 2006. októberi zavargások története is, ezek hátterét és a rendőri intézkedések mozgatórugóit is megvilágítja a szerző. Ennek kapcsán kritizálja a törvényhozói és jogalkotói tevékenységet, és egyebek mellett kitér arra, hogy ezen a területen a szükséges reformok elmaradtak.
   
A harmadik szerző, Sipos Balázs médiatörténész Média és demokrácia Magyarországon című kötete felveti azt a kérdést, hogy a demokratikus nyilvánosság működik-e a politikai médiában. A téma szakértője konkrét eseteket is körüljár, de elemzi a kialakult folyamatokat is.