Halász János |
(MTI) - Debrecen a magyar kultúra és nyomdaipar egyik központja, a helyi nyomdászat fejlődésében fontos szerepet játszott, hogy mögé állt a város - fogalmazott Halász János. Az államtitkár kitért arra, hogy 350 éven át Debrecen volt a nyomda tulajdonosa, majd együttműködve a református egyházzal és szimbiózisban a helyi könyvkötőkkel "egyedülálló kulturális ökoszisztémát" hozott létre a város. Halász János felidézte, hogy a helyi nyomdában készült például Verbőczy Hármaskönyve, ott nyomták Arany Toldiját, de a Kossuth bankókat is.
Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök a reformáció terjedése és a könyvnyomtatás összefüggéseiről szólva hangsúlyozta: a debreceni nyomda által a Református Kollégiumnak gyártott könyveket az egész ország területén, a kollégium partikuláiban is használták.
Az Alföldi Nyomda ma is fontosnak érzi a régi értékeket, gondolatokat - jegyezte meg Bölcskei Gusztáv annak kapcsán, hogy a 450. évfordulóra megjelentették Mélius Juhász Péter Szent Pál apostol leveleinek magyarázata című művét, amelynek eredetijét 1561-ben a nyomda első kiadványaként nyomtatta ki Huszár Gál.
György Géza, az Alföldi Nyomda Zrt. vezérigazgatója az ünnepségen szólt arról, hogy az 1561-ben nyomtatott könyvből egyetlen példány maradt meg, amit a Kolozsvári Egyetem könyvtárában őriznek. Ez a példány hétfőn délelőtt kölcsönként megérkezett Debrecenbe, és június 4-ig a Kölcsey Központ könyvtörténeti kiállításán látható.
A vezérigazgató elmondta, hogy a 450 éves múltra visszatekintő, évente 18 millió példányban könyvet nyomtató vállalkozásnál az ország egyik legképzettebb szakembergárdája dolgozik. A jelenkori nyomdászat nagy kihívásának nevezte az internet, a hangoskönyvek megjelenését, valamint azt, hogy egyre kevesebbet olvasnak az emberek. Utóbbi megváltoztatása érdekében társadalmi összefogást és kormányzati programot sürgetett a szakember.
Horváth Csaba, a Papír és Nyomdaipari Szövetség elnöke az Európai Nyomdászszövetség jókívánságait is tolmácsolta a debreceni nyomdászoknak. Megjegyezte, hogy a legrégebben működő hazai nyomda mellett több, mint hetven nyomdaipari vállalkozás működik Debrecenben, így a város nyomdászata erősebb, mint valaha.
Somogyi Béla, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere szerint "a debreceni sikertörténet része az Alföldi Nyomda". Hozzátette: a város a magas szellemi hozzáadott értéket képviselő cégeket, szolgáltatásokat preferálja, és az Alföldi Nyomda ilyen vállalata Debrecennek.
A jubileumi találkozó résztvevői a Kölcsey Központban Gáborjáni Szabó Botond, a Református Kollégium Nagykönyvtára igazgatója tárlatvezetésével megtekintették a 450 éves a Debreceni Nyomda című könyvtörténeti kiállítást.