Varga Katalin költőt, írót gyászmisével búcsúztatják augusztus 31-én

Irodalom

 

(MTI) Varga Katalin hamvasztás utáni búcsúztatását ? saját kérésére szűk családi körben ? szerdán délben tartották a Fiumei úti Nemzeti Sírkert szóróparcellájában ? tudatta a család. A kétszeres József Attila-díjas írót 83 éves korában, hosszas betegség és egy súlyos baleset után augusztus 4-én érte a halál.

 
Varga Katalin 1928. március 26-án született Budapesten. Közgazdásznak készült, de később az ELTE bölcsészkarán magyar szakos tanári diplomát szerzett. Kezdetben köztisztviselőként, majd könyvkiadói szerkesztőként dolgozott. Főleg gyermek- és ifjúsági könyveivel lett népszerű, de verseskötetei, regényei is megjelentek. Harminc könyvét adták ki, meséit, gyermekkönyveit számos nyelvre lefordították.
 
Legnépszerűbb könyve, a Gőgös Gúnár Gedeon 1962-ben jelent meg, azóta negyvenkét kiadást ért meg és eddig több mint 2,5 millió példányban kelt el. A Gőgös Gúnár Gedeon és folytatása, a harminckilenc kiadást megért Mosó Masa mosodája több nemzedék kezdeti olvasásélményét adta, mára beépült a magyar kultúrába. Későbbi gyermekkönyvei, ifjúsági könyvei is népszerűek, a Barátom, Bonca és a Legyél te is Bonca című művéből film is készült, többek között Páger Antal, Bujtor István és Koncz Gábor szereplésével.
 
Az utóbbi években a világ különböző tájairól származó regéket, mondákat, hiedelmeket dolgozott fel meseregényeiben, a gyermekek műveltségét és világképét tágítva ezzel.
 
Könyvei között megtalálható A zöld torony című ifjúsági regény, a Vadállatok, a Segítek anyunak című verses képeskönyv, az Én, te, ő, amely a nyelvtan világába kalauzolja olvasóját, a Piskóta, a Kisbence, a Madzag és cimborái, valamint folytatása, a Madzag és a világ. Alkotásai között van a Gyász és gyönyör, a Három évszak, az Özvegy a keresztelőn, a Hófehérke karácsonya, Az égig érő karácsonyfa, valamint a Tündérforgó című regény.
 
Varga Katalint 1976-ban József Attila-díjjal tüntették ki, 1998-ban pedig megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét. 1983-ban Ifjúsági Díjjal jutalmazták szépirodalmi munkásságáért. 2008-ban pedig életművéért vehetett át elismerést a XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.