(MTI) - A polgári szertartáson két szívbéli barátja, Gyurkovics Tibor és Jancsó Miklós mondott búcsúszavakat, Jordán Tamás és Schell Judit verset és prózát adott elő, Varnus Xavér orgonán játszott. A ravatalnál lerótta kegyeletét Mádl Ferenc volt köztársasági elnök is.
Alkotótársa, Jancsó Miklós búcsúüzenetét Galkó Balázs színész olvasta fel.
"Ha én mondanám, elcsuklana a hangom" - fogalmazott a filmrendező, hozzátéve, "most persze nevetsz a gyengeségemen, de hát értsd meg, mégis csak ötven év volt, majd ötven év együtt".
"Arra kérlek, ha jössz, mindenképp értesíts előtte, már csak azért is, mert tudod, nálunk nincs lift, majd lemegyek eléd a lépcső alá, ketten könnyebben mászunk felfelé, de aztán majd szolgálj valami információval odaátról" - hangzottak Jancsó Miklós szavai.
"Búcsúzom Tőled, Gyula. Isten veled. Igen, búcsúzzunk így, klasszikusan. Isten veled. És Isten legyen velünk is. Mindnyájunkkal. Ha van. De legyen velünk akkor is, ha nincs" - olvasta a bús, borongós időben, eső, mennydörgés és villámlás közepette megtartott szertartáson Galkó Balázs a mögötte álló filmrendező szavait.
Gyurkovics Tibor a néhány tucatnyi búcsúzó körében gyönge hangon szólította Hernádi Gyulát: "Csak miattad vettem fel ezt a díszruhát, s te eliszkoltál".
"Adom a békémet minden lázadónak, tagadásom minden egyes kakasszónak, ha ma nem találkozhatunk, akkor holnap (...), ha rossz nem lehetek, jobb leszek a jónál" - idézte az elhunyt író szavait.
Hernádi Gyula életének 79. évében, július 20-án hunyt el.
Az író 1926. augusztus 23-án született Oroszváron, a mai Szlovákia területén. Irodalmi pályáját 1955-ben költőként kezdte, az 1970-es évektől színdarabokat is írt. Mintegy negyven filmnovella, filmregény és forgatókönyv fűződik nevéhez, több elbeszéléskötete és drámája jelent meg.
Hernádi Gyula 1976-ban József Attila-díjban részesült, 1999-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést kapott és ugyanabban az évben alternatív Kossuth-díjjal jutalmazták.