VIII. Ratkó József Országos Vers- és Prózamondó Verseny

Irodalom

A verseny Nagykállón lesz, április 13-15-én. Helyszín: Korányi Frigyes Gimnázium (Nagykálló, Korányi Frigyes út 23-27.).
 
Ratkó József
(1936-1989)
 
"Költészete, amely nemcsak versben, de a magyar drámairodalom különös, sajnos egyedülálló megújításában, a magyar próza úrfelmutató emelkedettségében is megtalálta önmagát, egyszerre tudta az élőbeszéd, az anyanyelv tisztaságát, a teljes érzelmi és indulati mélységet és a filozofikus összetettséget megfogalmazni. Életigenlése a halállal való napi szembesülés, az elmúlás önsajnálat nélküli, természetelvű tisztaságának megjelenítése. Az egyetemes emberi, és a sajátosan magyar történelem tényszerűségét minden esetben a humánum morális mércéje szerint rendezte, olyannyira ez volt esztétikájának lényege, egységet teremtő ereje, hogy lírájában nem szálazható szét az erkölcs és a szépség. Igazságérzetének személyes sorsa, keserű társadalmi tapasztalatai nyújtottak és nyújtanak fedezetet, költészetének - sajátos tehetsége mellett - az egész magyar irodalom átfogó és elfogulatlan ismerete nyújtott hátországot.
 
Formájára és indulatára a József Attilai, felelősségtudatában és magatartásában Illyési ez a költészet, amely a közéletiséget úgy emeli be a műbe, hogy annak semmi olcsó publicisztikai hordaléka nem lehet. Kristálytiszta a szándék, amikor a szó azonossá válik a gondolattal. Amikor nem a közönségre sandító bátorság, hanem az örök emberi erkölcsi kényszer mondatja a sorokat. Amikor a törvénytelen halottak név szerint megneveztetnek: A holtak deresén / Nagy Imrét ki üti? / Ki gyújtja föl Dózsa gyönyörű koronáját, / vastrónját ki gyújtja föl? / Amikor a halott halottakból a szemétre vetett abortált magzatokból... alapíttatik horda, nagycsalád, nemzetség, törzs új nép /, amikor: hogyha szülni már egy / ringyó sem akad, / hónom alatt költöm ki fiacskáimat. 
 
Ratkó József ellátott innen hazáig. De még a zsilettszélű országhatáron túlra is. Segítsd a királyt című István drámája a kortárs közöny ellenére is a Bánk bán mellé kerül majd, Antigoné fordítása a Nyugatos iskolát haladja meg rusztikus ősi gyökerű költői nyelvével, Kreón című színpadi játékával együtt fölfedezésre és eszmetörténeti elemzésre méltó irodalmi, színházi teljesítmény. Ahogy hamarosan megjelenő gyűjteményes prózakötete is figyelmet érdemel majd...". ( Elhangzott a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, 2006. december 16-án, a Magyar Örökség-díj átadásakor, melyet posztumusz nyert el Ratkó József).
 
A zsűritagok: Nagy András László rendező, Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesületének alelnöke, Serfőző Simon költő, Bódi László (Cipő) énekes, szövegíró, zeneszerző, Csikos Sándor színművész-rendező, Dinnyés József daltulajdonos, Borsos Veronika a gimnázium tanára.
 
További információk a rendezvény honlapján