Zalán Tibor kapta a Mészöly Miklós-díjat

Irodalom

(MTI) - Szörényi László irodalomtörténész, a Mészöly Miklós Egyesület elnöke méltatásában azt mondta: Mészöly országegyesítő egyéniség volt, aki nagyon jól tudta, hogy az ország a Kárpátokig ér, és Zalán Tibor is sokat tett az erdélyi, felvidéki, délvidéki, nyugati magyar irodalomért.
    

Zalán Tibor kiterjedt életműve azonban kevés lett volna ahhoz, hogy megkapja a díjat - jegyezte meg -, kellett hozzá egy olyan mű, a Göncölszekér című kisprózakötete, amely "elképesztette" az embert.
    
A Palatinus Kiadónál 2010-ben megjelent kötet bibliai utalásai kapcsán az irodalomtörténész Mircea Martin román esztétát idézte, aki Mészöly Saulus című regényéről azt írta: Mészöly Miklós azért volt képes mindenkinél erőteljesebben megmutatni a kommunizmus rettenetét, mert képes volt újszerűen olvasni a Bibliát.
    
Zalán Tibor a díj átvétele után megtisztelőnek nevezte, hogy bár költőként és drámaíróként tartják számon, prózai műre kapta az elismerést. A díjazott Mészöly Miklóst úgy jellemezte, mint aki "mindig egyenes gerinccel tudott létezni, de ebből soha nem kovácsolt esztétikai tőkét magának".
        
A Mészöly Miklós-emléknapon átadták a Kossuth-díjas író nevét viselő emlékplakettet is, amelyet a Mészöly-életmű terén végzett kutatásaiért ezúttal N. Horváth Béla irodalomtörténész, a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Karának főigazgatója vehetett át.