A Závada Pálban rejlő lakodalmas zenész

Irodalom


araratestek100527_ujszinhaz_zavadapal_szikszairemusz_bytsd.jpg
Závada Pál és Szikszai Rémusz

Az Új Ararát estek május 27-én, az Új Színház Bubik István Stúdiószínpadán megrendezett alkalmán Závada Pál maga is elcsodálkozott, hogy milyen sokszor csendül fel zene, avagy nótaszó a regényeiben. A beszélgetéssorozat házigazdája, Szikszai Rémusz ugyanis ? újraolvasván az író műveit ? megszámolta a zene megjelenésének alkalmait az említett írásokban. Míg Závada Pál bevallása szerint körülbelül 6 és 10 közé saccolta volna ezt a mennyiséget, a valóságban ez 124-re rúg.

 

A Závada: Zene-szó címet viselő est tehát korántsem véletlenül boncolgatta az író muzikális oldalát, ám zeneszeretete mélyebb okainak firtatására csupán annyit válaszolt: biztos ?tele a füle? dallamokkal, a dalszövegekkel pedig általában meggyűlik a baja ? ilyenkor baráti segítséget vesz igénybe. A segítség ez alkalommal hús-vér zenészek formájában is jelen volt: az este folyamán többször is dalra fakadó szerzőt az Agócs Gergely vezette Fonó Zenekar kísérte. Bár a moderátor Szikszai Rémuszt az író némi szolid szemrehányással illette amiatt, hogy énekelnie kell, egészen felszabadultan, a ?nótázó író-virtus? fogalmának megteremtésével ? vagy megújításával ? remekül vette az akadályt. ?Van bennem elfojtva egy lakodalmi zenész? ? vallotta be idővel, hozzátéve, hogy egy ?eleven zenekarban? benne lenni számára körülbelül olyan csábító élmény, mint a színház, a drámaírás (ősszel két darabját is bemutatják).

 
A könyveiben megjelenő dalok sokszor nem saját emlékei közül kerülnek ki: van, hogy olyasmit hoz elő, ami gyerekkorában hiányzott ? így kompenzál. Szikszai meglátását alátámasztva ő is úgy látja, hogy az ihlete ?a XX. századról szól?. ?Elfoglalja? maga számára az új területeket és a tradíciót is: ha éppen nincs megelégedve vele, szereti újra elmesélni azokat a történéseket, vagy éppen a magyarság sorskérdéseit, amelyekről másképp gondolkodik. Ennek jegyében úgy látja, a tanároknak feladatuk, hogy ne szelektáljanak, hanem próbáljanak meg egy haladó kritikai nézőpontot kialakítani, adott esetben több szemszögből is megvizsgálni az eseményeket.