Zenés beszélgetés Berecz Andrással

Irodalom

2006. április 3-án 17 órától egy óra garantált röhögést ígérnek a szervezők, hiszen a vendég: Berecz András mesemondó és tréfafa lesz az Írószövetség klubjában. Házigazda: Turczi István.

Berecz András Budapesten született 1957-ben. Saját vallomásából tudjuk, hogy az első dalokat édesanyjától tanulta, aki a kunhegyesi táncos, tréfamester és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tud ma is. Majd húsz éve gyűjt dalokat, meséket, tréfákat Erdélyben, Moldvában, a Felvidéken, Somogyban, Szatmárban, a Nyírségben... Sorsának alakulásáról a következőket mondja: ,,Életem különféle vargabetűi, hajtűkanyarszerű fordulatai után, melyek során rakodó segédmunkás, erdőművelő és jogi egyetemista is voltam, hajszolt embertársaim örömét keresgélő énekes, mesemondó lettem. Így amiről éjszaka álmodok, azt csinálom nappal. Óvodásoktól nyugdíjasokig, nevelőintézettől parókiáig mindenféle rendű és rangú ember 'használ' - hazám az elszakadt részekkel, és a diaszpóra is. Kedves dalaim és meséim, amelyek inkább a felnőttekhez szólnak, a honát kereső és a nagyon szerelmes ember gondolatait hordozzák."

Sok lemezt, kazettát, CD-t, rádió- és televízió-felvételt készített Magyarországon (főleg a Duna TV-ben), Európában, az USA-ban és Kanadában is. Tagja az Ökrös és az Egyszólam zenekarnak. És amit talán kevesebben tudnak róla, hogy könyvei is megjelentek: 1997-ben Bú hozza, kedv hordozza címmel egy néprajzi tanulmány a néphagyomány ismeretlen ,,zeneesztétiká"-járól, tavaly pedig az a kötet, amelyben a rokon népek sört dicsérő költészetét ültette át magyar nyelvre. Berecz András 1985-ben megkapta a Népművészet Ifjú Mestere díjat, 1990-ben a Magyar Művészetért díjat, 1993-ban pedig a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetését. (Beszámoló egy fellépéséről a Hét Nap című délvidéki magyar lapban)

Berecz honlapja ? egyenlőre ?frissítés alatt?