A fesztivál nagyszabású kiállítással veszi kezdetét: a tárlaton 66 művész vesz részt, a kurátorok a legjobb műveiket válogatják ki. A rendezvény szeptember 8-án komolyzenei koncerttel zárul, addig hetente három-négy eseményt szerveznek, köztük irodalmi, színházi, könnyűzenei, építészeti, filmes programokat, valamint beszélgetéseket. A program költségeit a szeptember 7-én tartandó aukcióból fedezik majd, ezen a SZIMA tagjai által felajánlott munkákat, kéziratokat, kottákat, képzőművészeti alkotásokat árverezik el. ?A résztvevők többsége ingyen vállalta a fellépést? - hangsúlyozta Nagy Bálint, építész, a FUGA programigazgatója, aki hozzátette, eddig három galéria, a HAP, a Centrális és a 2B csatlakozott a kezdeményezéshez.
?A fesztivál kiemelt vonulata az emlékezés lesz, a programsorozat keretében az akadémia már elhunyt tagjai előtt is tisztelegnek? ? mondta el Nagy Bálint. A rendezvény ötletét ugyanis az adta, hogy a SZIMA tavaly novemberben ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját, az alkalomból pedig hamarosan kötet is megjelenik. A könyv a művészeti akadémia elmúlt húsz évét, fontosabb programjait eleveníti fel sok fotó segítségével.
Nagy Bálint kitért arra is, hogy a fesztivál nyitni szeretne a külföldi turisták felé, így például szerveznek angol, német nyelvű felolvasó esteket is. A programokat színesíti egy olyan kiállítás, amelyen az összes SZIMA-taghoz kapcsolódó könyvet bemutatják.
Ferencz Győző, a SZIMA ügyvezető elnöke a szervezet történetéről elmondta: az akadémiát 1992-ben Kosáry Domokos javaslatára hozta létre a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlése. "A művészeti akadémia a művészetek teljes körét felöleli" - fogalmazott az elnök, hozzátéve, jelenleg a szervezetnek 80 tagja van. Kiemelte: a SZIMA számos eseményen megmutatkozott az elmúlt húsz évben: 120 székfoglaló előadás volt hallható, emellett pedig 101 rendezvényt tartottak, számos könyvet jelentettek meg, ez a rendezvényszám pedig az akadémia költségvetéséhez képest kiemelkedőnek számít.
(Forrás: MTI)
(Fotó: mta.hu)