A kis szellem - Mesére nevel a Könyvfesztivál

Irodalom

Vasárnap délután a Millenáris D-csarnokában az itthon a Torzonborz-trilógiával ismertté vált német író, Otfried Preußler klasszikusát, A kis szellemet elevenítették meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói. Böröndi Bence, Dékány Barnabás és Dóra Béla szellem-, vagy épp bagolybőrbe bújtak, hogy egy félórán át elszórakoztassák a fiatalokat.

Otfried Preußler 1966-ban írta meg A kis szellem történetét: a minden éjjel pontban éjfélkor felébredő szellem a légynek sem árt, csak ha felbosszantják. Éjszakáit jobbára azzal tölti, hogy Bagolykő várának termeit járja, néha pedig öreg barátját, Uhu bácsit is meglátogatja. A külföldön főként a ?német Harry Potterrel?, a Krabattal híressé vált Preußler gyermekmeséi nem a legifjabbaknak valók: míves nyelvezete, kissé hátborzongató, de jóindulatú hősei, kalandos történetei miatt könyvei hat éves kor felett ajánlhatók, akkor viszont szívvel-lélekkel. Hiszen, mint azt a Kolibri Kiadó felolvasószínháza is mutatta, képes tökéletesen lekötni a gyerekek figyelmét, fantáziáját, őket egy sosem képzelt, új kalandra hívja, melynek során még tanulnak is valamit. A kis szellemből Németországban korábban már animációs film is született, most pedig a magyar olvasók is kézbe vehetik az F. J. Tripp rajzaival gazdagon illusztrált kötetet.

Most az átszellemüléshez elég volt egy kivágott lepedő, egy pár sütőkesztyű és egy fakard, és már ott is állt előttünk a kis szellem, amint Uhu bácsinak meséli el Torsten Torstenson, a rettegett svéd tábornok történetét. A tábornok ugyanis épp Bagolyvár ellen találta ágyúit és seregét fordítani, mivel pedig a kis szellem türelme is véges, szellemes praktikáival elüldözte őt a környékről. A történtek óta 325 év telt el: a kis szellemnek ez az idő természetesen egy szempillantás alatt eltelt, így amikor újra ágyúdörgés ébresztette és az utcákon újra Torstensont látta lovagolni, szörnyű rémisztgetésbe fogott, hogy régi, megkezdett munkáját befejezze. Csak hogy a tábornok valójában Komlós sörgyárigazgató volt, aki a nagy csata évfordulóján megrendezett ünnepi történelmi játékok alkalmából öltözött be Torstensonnak ? és az őt körülvevő svéd katonák sem voltak valójában svédek.

Hogy mi történik ezután a kis szellemmel, az kiderül a könyvből, csak úgy mint az is, mi lesz akkor, ha egy kíváncsi kis szellem éjszaka helyett nappal talál kísérteni. Mindez persze rettentő szórakoztató. A Millenáris Gyerek(b)irodalmában szülők és gyerekek egyaránt izgatottan várták, hogyan végződik a történet: együtt űzték el lelkes kiabálással az ál-svédeket, úgy, hogy abba az épület is beleremegett.