Konferencia az irodalomtanításról

Irodalom

Az ez éven országos összefogással megalakult Irodalomtanítás Innovációjának Országos Műhelye (IROM, vezető: Fűzfa Balázs, társkoordinátor: Bodrogi Ferenc Máté) első hivatalos eseménye, nyitókonferenciája 2012. november 23-24-én zajlott le sikeresen a Debreceni Egyetemen, illetve annak gyakorló gimnáziumában a legfontosabb hazai szervezetek, köztük az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet meghívásával.
 
Az első napi tanácskozás kezdő egységében a felkért vitaindítók ? Czimer Györgyi (Debreceni Egyetem), Cserjés Katalin (Szegedi Tudományegyetem), Knausz Imre (Miskolci Egyetem),  Kucserka Zsófia (Pécsi Tudományegyetem) és Molnár Gábor Tamás (Eötvös Loránd Tudományegyetem) ? Fazakas Gergely Tamás vezetésével a magyartanár-képzés problémáiról és megújulási lehetőségeiről osztották meg gondolataikat. Ezt követően a felkért résztvevők (tanáregyesületek prominens képviselői, tankönyvszerzők, oktatáskutatók: Arató László, Diószegi Endre, Dobszay Ambrus, Fenyő D. György, Gordon Győri János, Hajas Zsuzsa, Pethőné Nagy Csilla, Sipos Lajos és Sz. Tóth Gyula) Fűzfa Balázs moderálásával kerekasztal-beszélgetést folytattak az új Kerettantervről.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A második napon bemutató órákon vehettek részt az érdeklődők, ezen kívül pedig varázstábla prezentáció, könyvbemutató, nagyváradi mini-fórum és több konferencia előadás színesítette a programot. A legfontosabb belátások a tekintetben alakultak ki, hogy szükséges a folyamatos, országos szintű szakmai párbeszéd és érdekképviselet, az irodalom tantárgyának jellegéből adódó szakadatlan, de megfontolt módszertani és szemléletbeli innováció, illetve a kortárs kulturális kihívásokkal való aktív számvetés. A kétnapos szakmai tanácskozás teljes anyaga a következő, tavaszi szombathelyi konferenciára jelenik majd meg az IROM Könyvek sorozat második darabjaként.
 
(Forrás: Irodalomtanítás Innovációjának Országos Műhelye)
(Fotó: hallgato.com, wikipedia.hu)