Krúdy-év Óbudán

Irodalom

A programsorozatban részt vesznek az önkormányzat kulturális intézményei, az Óbudai Kulturális Központ, az Óbudai Múzeum, az Óbuda Társaskör, valamint más, nem önkormányzati fenntartású kulturális intézmények is. Az íróhoz kötődő intézmények, vendéglátóhelyek Krúdy-negyedet hoznak létre, ahol kulturális és gasztronómiai élményeket kínálnak. Októberben Krúdy-hónap lesz, ezzel egyidejűleg Szindbád-szobrot állítanak a Fő téren, az alkotáson keresztül Krúdy Gyula mellett Latinovits Zoltán színművészt is megidézik. A szobor az elképzelések szerint egy kocsmaasztalnál ülő bronzalak lesz, akihez csatlakozni is lehet.

?17 millió forintot szavazott meg Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Képviselő-testülete a 2013. évi költségvetésében a Krúdy-év kiadásaira. Egyéb szponzora nincs a rendezvénysorozatnak, finanszírozását önerőből valósítja meg az Önkormányzat, de a rendezvényhez szívesen várunk csatlakozókat bármilyen Krúdyhoz köthető kulturális és egyéb programokkal? ? árulták el az önkormányzat.

A Krúdy-év programjai elsősorban Krúdy Gyula műveire, szokásaira (gasztronómiai szokásait is beleértve), az általa szeretett és látogatott helyekre épít, de helyet kap a programsorozatban az íróról született művek bemutatása, illetve előadások is. Főbb eseményeit a Krúdy Gyula Általános Iskola, az Óbudai Múzeum az Óbudai Platán Könyvtár, az Óbudai Társaskör és az Óbudai Kulturális Központ szervezi, a rendezvénysorozathoz programokkal kapcsolódhatnak a nem önkormányzati fenntartású kulturális intézmények, civil szervezetek és vendéglátóhelyek, például a Krúdy menü összeállításával. További érdekesség, hogy gasztronómiai verseny is színesíti majd a programsorozatot.

?Óbuda a kultúra városa, így ezt a szerepet már nem kell kivívnunk? ? nyilatkozta az önkormányzat. A Krúdy-év 2013 programsorozat illeszkedik a kerület kulturális koncepciójához, hiszen az önkormányzat kiemelt területként kezeli a kultúra területét. ?Fontos a hagyományápolás, a helytörténeti ismeretek továbbadása. A kerülethez kötődő vagy itt élt művészek, alkotók emlékének megőrzése. Kerek évfordulók megünneplése, akár emlékév keretében is. Fontos, hogy a kerületiek ismerjék a III. kerület történelmi múltját, ezzel erősíthető a helyi kötődés, építhető a helyi közösség.

?Csak a saját kultúránkban otthonosan mozogva ismerhetjük meg a tágabb kultúrát. A Krúdy-év önálló ingyenes magazinnal - amely egyben műsorfüzet is - és saját honlappal fog rendelkezni. Ezen kívül az egyes eseményeket az önkormányzat hivatalos honlapján, az Óbuda újságban, illetve Óbuda facebook oldalán, valamint a szervező kulturális intézmények programjai között (honlap, facebook, programfüzet) is megtalálhatják az érdeklődők. A hagyományos óbudai nagyrendezvényeinken mint az Óbuda Napja, az Óbudai Nyár és az Advent Óbudán is több tízezer látogató fordul meg évről évre. ?Tapasztalataink szerint az idelátogatók különösen szeretik a tematikus programokat. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának szlogenje és küldetése: a Közösséget építünk!, amely kifejezi azon szándékunkat, hogy minél több embert kapcsoljunk be a kerületi, pezsgő kulturális-, vagy akár sportéletbe. Célunk a tömegek testi és szellemi megmozgatása, mindezt úgy, hogy helyben kínálunk minden korosztálynak ingyenes élményteli programokat. A fiatalok számára rajzpályázattal és kisfilm pályázattal készülnek a szervezők.?

Krúdy Gyula nem örömmel és önszántából költözött Óbudára, anyagi helyzete egy egyszerűbb és olcsóbb (és szegényesebb) környezetet kívánt meg ? írja róla a cultura.hu. Ám Krúdy ha nem is elfogadta, de megkedvelte a számára vidékies hangulatot, legendás írásainak sajátos, ?krúdys? légköre, és itt talált rá különc figuráira is. Testi erejéről, soha nem nyugvó szerelmi étvágyáról, a szakácsművészet, a finom nedűk iránt érzett vonzalmáról, féktelen mulatozásairól legendák keringtek a fővárosban. Nehéz lehetett elfogadnia a helyzetet: nem volt elég pénze fenntartani a szenvedélyes lányokkal, a színes világú mulatókkal és ízletes ételeket kínáló éttermekkel teli pesti életvitelét. A rohamosan fejlődő és megszépülő Pest után Óbuda csendessége idegen volt számára, szinte vidéki helyszínnek tartotta. Krúdy a kiköltözés előtt a Margit-szigeten lakott, ahonnan nagyon könnyű volt számára az utazás szeretett Pestje felé. Ekkor még szinte úri körülmények között élt, ám adósságai olyan mértékűre nőttek, hogy úgyszólván menekülnie kellett hitelezői (jogos) zaklatása elől. Így keresett egy olcsó és könnyen fenntartható lakhelyet Óbudán, ami szűkösebb és kényelmetlenebb is volt számára a megszokottnál. Ám Krúdy Gyuláról van szó, aki nem kívánt bezárkózva élni, így szeretettel és érdeklődéssel ír Krúdy Budapestnek erről az akkor még valóban külvárosnak számító területéről. Bemutatja a kiskocsmákat, a vendéglői légkört, az óvárosrész hangulatát, a természetes otthonosság érzetét, melyet a kisvárosrész árasztott.

A 2013-as emlékév kiemelt hónapja október, az író születésnapja miatt. A legtöbb rendezvényt ebben a hónapban rendezik meg. Az emlékév keretében két intézmény (az Óbudai Társaskör, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum), valamint két étterem (a Kéhli Vendéglő és a Mókus Sörkert és Étterem) összefogásával létrejön a Krúdy Negyed. Ha Krúdyról beszélünk Óbudán, akkor ezen intézmények közül három fontos szerepet játszott az író életében, így életrajzilag hiteles környezetet adnak, mely méltán viselheti a Krúdy Negyed nevet, hiszen lakása a ma MKVM-ként működő épületben volt, kedvenc törzshelyei közé tartozott a Kéhli Vendéglő és a Társaskör épületében egykor működő Korona Kávéház, ahogy ez több szépirodalmi műben is olvasható (Márai Sándor, Tersánszky Józsi Jenő). A Mókus Sörkert és Étterem pedig, a régi óbudai vendéglátást keltve életre, közkedvelt hellyé vált Óbudán. Így méltán gondolható, hogy az író itt is elüldögélt volna. Valamint ebben az életrajzilag hiteles környezetben található Gyenes Tamás szobrászművész Krúdy Gyula írót ábrázoló mellszobra is. A négy intézmény tervei szerint, a KRÚDY ÉV elmúltával is életben tartja a Krúdy Negyedet, és reméli, hogy ezzel hozzá fog járulni Óbuda turisztikai vonzerejének erősítéséhez.

 

A programsorozat keretein belül felállítják továbbá a Fő téren, a volt Postakocsi Étterem előtt a Krúdy Gyula szobrot. A Nemzeti Kulturális Alap pályázati felhívást hirdetett meg olyan kortárs, esztétikailag és tartalmában igényes köztéri munkák (szobor, szoborcsoport, térinstalláció) létrehozására, melyek az adott település közterén a település kulturális jelenét erősítik. A rendelkezésre álló keretösszeg 200 millió forint, egy pályázó maximum 5 millió forint támogatást kaphat, amely a pályázat teljes költségvetésének maximum 70 százaléka. A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás. Az emlékezést mélyítheti el a szobor felállítása a Fő téren a Postakocsi Vendéglő előtti területen. A szobor az elképzelések szerint a kocsmaasztalnál ülő Krúdyt idézné meg, aki mellé le lehetne ülni, és akár fényképezkedni is a bronzból készült alak mellett. Az emlékezés Krúdy Gyulán túl kiterjedne nagyszerű interpretálóira is azzal a megoldással, hogy Szindbád-Krúdy kerülne megidézésre a Postakocsi előtt, de oly módon, hogy utaljon Huszárik Zoltán Szindbád című filmjére Latinovics Zoltán színész alakján keresztül. Így a Krúdy-Szindbád-Latinovits hármasság jelenítődne meg a vendéglő asztalnál ülő szobor alakjában. Az óbudai Fő tér hangulatába szervesen illeszkedik majd ez a szobor együttes, amely nemcsak a múlt megidézését, hanem jelenné formálását is megjeleníti, összekapcsolja az irodalom, a film- és a színművészet kiemelkedő alakjait és alkotásait, s mindemellett igazi turistalátványosságként is funkcionál.