Megnyitott az új könyvtár Hajóson

Irodalom

Az eszközöket 2012. augusztus 1. és 2013. április 30. között szerezték be, amikor az építési munkálatok is zajlottak - az új berendezésekhez az önkormányzat segítségével és az NKA támogatásával jutottak. Az átadót az Alap tájékoztatója előzte meg, ahol L. Simon László kifejtette: az októberi konferenciára a meghívást több európai főváros hasonló intézményének vezetői, miniszterek, a kulturális élet szereplői fogadták el, többek között Londonból, Szófiából, Zágrábból. Az eseményre jelenik meg továbbá az a könyv, mely az NKA 20 évét mutatja be, közöl többek között interjúkat, elolvasható lesz például egy beszélgetés Fekete Györggyel, taglalja, hogy kik vezették fennállása óta az Alapot. Hozzátette: az NKA szakmaiságát nem lehet megkérdőjelezni, a döntéseket a szakma legkiválóbbjai hozzák. Nem lehet azonban elvárni az állami mecenatúrától, hogy szociális feladatokat is ellássanak. Egyetlen célja, hogy minőségi kulturális termékek jöjjenek létre például ösztöndíjak segítségével, és azok eljussanak az értő közönséghez. Az Alap munkájáról elmondta: stabil intézményről van szó, mely 20 év óta hasonló struktúrában támogatja a legjobb pályázatokat. A forrásszerkezet alakult csupán át az évek során, 2009 előtt ugyanis a járulékbevételekből gazdálkodott az NKA. Azóta azonban az állami támogatásokon túl az Alap jelentős összeget tudhat magáénak az ötös lottó játékadójának köszönhetően.

Krucsainé Herter Anikó főigazgató tájékoztató előadásából kiderült: évente tízezernél is több pályázat érkezik be az Alaphoz, 10-ből 7 pedig valamiféleképpen támogatást is kap. Az elmúlt húsz év alatt 111 milliárd forint került az Alapon keresztül a kulturális élethez ? az összeg 112 551 támogatott pályázat között oszlik el. Kifejtette: az Alap online pályáztatási rendszerre tért át az utóbbi időben, illetve technikájának megújítása céljából kéthetes honlapleállást követően augusztus 9-től indul újra a teljes értékű munka.


A megújult könyvtár

Bács-Kiskun megyében 2005-ben indult el a kistelepülési könyvtárellátás korszerűsítése állami támogatással, amelynek köszönhetően mára 71 községben a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár szolgáltatóhelye látja el a lakosságot sokféle szolgáltatással. A legfontosabb változások közé a könyvtári nyilvános terek megnövelése, átalakítása tartozik, amit az önkormányzatok többnyire saját forrásból biztosítanak. A Könyvtár, Információs és Közösségi Helyek teljesen új berendezését 90 százalékos forrással az NKA támogatja. Ebben a megyében év végére elkészül a 68. megújított könyvtár is, amelyből 55-höz az Alap nyújtott 1,5-2,5 millió forintos pénzügyi segítséget.

Hajóson évek óta szünetelt a könyvtári szolgáltatás, amikor is a megyei könyvtár és a városi önkormányzat ez év elején könyvtárellátási szerződést kötött. A pályázat eredményeként a régi kisiskolában 3 tanterem egybenyitásával 210 négyzetméteres korszerű könyvtárat rendeztek be egyedi gyártású könyvtári bútorokkal az Alap támogatásával. A TIOP-pályázatból 8 legújabb számítógép áll az olvasók rendelkezésére. Két géppel a megyei könyvtár bővítette a gépparkot, amin a könyvtárosok kapcsolódnak rendszeréhez, a teljes körűen feldolgozott könyvállományuk az interneten is visszakereshető. Bevezetik a vonalkódos kölcsönzést, a helyben nem talált dokumentumokat pedig a megyei könyvtár biztosítja könyvtárközi kölcsönzéssel.

A legkisebbeket játék és mesesarok várja sok képes, mesés újdonsággal. A nagyobbak számos tanulást támogató könyv és játék között válogathatnak. A hely alkalmas a kiscsoportos gyerek és felnőtt programok befogadására is.

 


dsc_3143_250x250.png
L. Simon László, Ramháb Mária, Bányai Gábor

Bács-Kiskun: könyvtári nagyhatalom

Bányai Gábor, a megyei közgyűlés elnöke elmondta, a megye számos kistelepülésén működik könyvtár, a hajósi az 59. hely, ahol könyvtári szolgáltatáshoz juthatnak a lakosok. Hozzátette, ugyan hallotta már azt mástól, hogy luxus válságos időkben a kultúrára költeni, ő ezt másként gondolja. Szerinte meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy a megye lakosai fogyaszthassák a kultúrát. Elmesélte, hogy felajánlásnak köszönhetően 300 kép kerül hamarosan Halasra az egykori nagybányai festőtelep hagyatékaként, olyan művészek képei színesítik pedig ezt a palettát, mint Ferenczy Károly. L. Simon László hozzátette, a megyében egy év alatt 18 könyvtárat avattak fel, ami egyedülálló. Ramháb Mária, a Kecskeméti Katona József megyei könyvtár igazgatója vágta el a könyvtárat megnyitó szalagot, előtte azonban megemlítette, hogy számos megyei könyvtárnak teremtenek könyvtárközi kölcsönzésre lehetőséget. A törvényi szabályozásnak köszönhetően az 5000 lakosú városokat is érintheti ez, így kapott erre lehetőséget Hajós is.