József Attila születésének 110. évfordulóját ünnepeljük az idén, 51 éve, hogy születésnapja, április 11. egyben a magyar költészet napja is. Miskolc hagyományosan a városhoz tartozó kirándulóhelyen, Lillafüreden ünnepli a Költészet Napját, hiszen az 1933-ban, az ott tartott írókongresszus idején írta József Attila az Ódát, a magyar irodalom egyik legszebb szerelmes versét. Erre a Palotaszálló függőkertjében egy emléktábla emlékeztet, és ezt a pillanatot idézi fel a költő 2005-ben felavatott szobra, Varga Éva alkotása is a szálló alatti függőkertben, a Költészet teraszán.
A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár által szervezett miskolci megemlékezés idén is ezen a napon, szombaton délelőtt 11 órakor kezdődik Lillafüreden, az Óda-táblánál: épp ott, ahol elfut a Szinva-patak. Az idei ünnepi beszédet mondó Csontos János bevallása szerint saját versei és verstöredékei közül is számos József Attila hatására született. Igazi különlegességként említhetjük meg a Száz év talány című kötetet, melyben József Attila töredékei jelentek meg Csontos János kiegészítésével. Beszéde után a város képviseletében Kiss Gábor alpolgármester köszönti az ünneplőket.
A megemlékezés idén sem múlhat el az Óda felolvasása nélkül: a verset ez alkalommal Juhász Márton, a Miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium tanulója, a városi versmondó verseny második helyezettje adja elő. Idén az első helyezett ugyanis lány lett, az Óda a szervezők véleménye szerint pedig férfi versmondót kíván.
Azonban, mint azt már említettük, ezen a napon nemcsak ő, hanem bárki mondhat verset, akinek kedve tartja. Az ünnepség keretében ugyanis József Attila szobránál egy-egy rövid vers kíséretében helyezhetik el a résztvevők a megemlékezés virágait. Aki nem szeretne maga mikrofon mögé állni, az sem marad ki: kaphat segítséget a fiatal versmondótól, aki felolvassa azt a József Attila-töredéket, amit a helyszínen kiválaszt. De lesznek egyéb különlegességek is: lesz például, aki énekelt verssel kapcsolódik be a programba.
A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár bízik benne, hogy idén is sok érdeklődő kapcsolódik majd be a műsorba. A verselőktől csak annyit kérnek: a virág mellé maximum 12 soros verset vagy idézetet válasszanak akár József Attilától, akár más magyar szerzőtől. És ha elfogy a virág, de vers még marad, hát lehet beszélgetni tovább azok szavaival: mert mégis mi lehetne nagyszerűbb és kedvesebb ezen a napon?
írta: Csörnök Mariann