A Boncza Bertának dedikált Ady-kötet sorsáról annyi ismeretes, hogy még az előző rendszerben tevékenykedő politikus családjának tulajdona volt.
?Amellett, hogy Ady ritkán dedikálta műveit, az 1,4 millió forintért megvásárolt kötet különlegessége, hogy minden jel szerint a költő Boncza Bertának küldött első levelével érkezett?? mondta Pogány János, aki szerette volna, ha a Vér és arany közgyűjteményünket gazdagítja, azonban ez nem valósult meg. Az Ady-kötet magángyűjtőhöz került, akinek a kilétét titok fedi.
Az Ady-kötethez hasonló jelentőségű és értékbeli művekből évente csupán féltucatnyi bukkan elő - azt is nagyobb antikváriumok, mint a Honterus, vagy a Központi Antikvárium értékesítik. ?Az enyém egy kis antikvárium, így években lehet mérni, mire hozzám kerül egy-egy ilyen darab. 2012 nagyon különleges ebből a szempontból, hiszen a válság sok ritkaságot húzott elő? ? magyarázta Pogány János. Kiemelte, hogy a következő árverésükön gazdára vár József Attila legritkább kötete, a mindössze 300 példányban megjelent, a költő által dedikált Szépség koldusa, melynek kikiáltási ára 900 ezer forint lesz, valamint a Holnap című antológia második kötete, melyet Ady Endre és négy kortársa dedikált külön-külön oldalon írótársuknak, Manojlovics Tódornak. Ennek kikiáltási ára 1,6 millió forint.
Hazánkban a legmagasabb összeg, melyet a közelmúltban irodalmi műért kifizettek, 15 millió forint volt Vörösmarty Keserű pohár című versének a kéziratáért, 2000-ben. Ady Endre Petőfi nem alkuszik című tanulmánya - melyhez az előszót kézzel írta - volt a költő eddigi rekord áron, 7 millió forintért elkelt műve. Ami a dedikált Ady-köteteket illeti, egy, az anyjának dedikált Vér és arany kötet 2,1 millióért, míg a Boncza Bertának dedikált Vér és arany 1,4 millióért kelt el vételi megbízással, 2012. október 18-án.
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: iszolnok.hu, Kultúra.hu)