Johnny Cash szobrot kap a washingtoni Capitoliumban

Popkult

A 2003-ban elhunyt countryzenészről készült alkotás egy rasszista politikus szobrának helyét veszi át az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának épületében.

Johnny Cash. Fotó: Wolfgang Eilmes / dpa Picture-Alliance via AFP
Johnny Cash. Fotó: Wolfgang Eilmes / dpa Picture-Alliance via AFP

A countryzene legendája, Johnny Cash szobrot kap az Egyesült Államok fővárosában – olvasható az Art News oldalán. A hírt Mike Johnson, a képviselőház elnöke és Hakeem Jeffries, a Demokrata Párt politikusa jelentette be. Az alkotást – a zenészhez hasonlóan Arkansas államból származó – Kevin Kresse készítette. A szobor nyolc méter magas, Johnny Casht gitárral a hátán és a Bibliával a kezében ábrázolja. Az avatás a tervek szerint szeptember 24-én lesz a Capitolium épületében található Emancipation Hallban.

Idén májusban már felavatták az ugyancsak arkansasi Daisy Bates, az 1950-es években híressé vált polgárjogi aktivista szobrát. Az őt és Johnny Casht ábrázoló alkotás két olyan századokkal korábban élt politikus szobrának helyét veszi át a Nemzeti Szoborteremben, akik hirdetői voltak a fehér felsőbbrendűségnek és olyan rasszista kijelentéseket tettek, amelyek ma már vállalhatatlanok. Ez is része annak a 2020-ban indult folyamatnak, amelyben felülvizsgálják, hogy kinek és minek állítanak nyilvános emléket az Egyesült Államokban.

Johnny Cash 1932-ben született Kingslandben, egy arkansasi kisvárosban. Élete során 90 millió lemezt adott el világszerte. A country, a blues, a rock és a gospel műfaját felölelő zenéje az egyik legnépszerűbb amerikai előadóvá tette őt. A fekete ruhás gitáros-énekes 1980-ban bekerült a Country Music Hall of Fame-be, 1992-ben pedig a Rock & Roll Hall of Fame-be. Számos elismerést kapott, köztük 13 Grammy-díjat és kilenc Country Music Association díjat. A zenész 2003-ban, 71 évesen halt meg a cukorbetegséggel összefüggő szövődmények miatt.