A 177x90 mm méretű, négy lapból álló notesz első lapján olvasható a rövid, tintával írt költemény:
Ezért üldögélek
a világban.
Minden pillanat
édes, kellemes
Ezért a szivemen
már nem
sötét dolgok ülnek
kedvesem mosolygok.
Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész szerint a tintával írt, dátummal ellátott vers minden kétséget kizáróan József Attila saját kezű autográfja. Az íráskép, a hordozó papír és a versszövegezés mind erre utal. Az utolsó lap verzóján egy ceruzával írt név olvasható: Barta István, akitől a rendőrségi bélyegző szerint pár hónappal a világháború után kobozták el a noteszt.
A szöveg eddig nem volt ismeretes a József Attila-kutatás számára, megjelenéséről nem tudni, így az elemzése és az életműben való elhelyezése sem történt meg – fogalmaz az irodalomtörténész. A vers alatt szerepel egy dátum: 1935. március 8. A költő ebben az időszakban nem sok verset írt, de Edit címmel már korábban is született alkotása, amely azonban a Szép Szóban …aki szeretni gyáva címmel látott napvilágot.
Az irodalomtörténész hangsúlyozza:
a címben jelölt Edit kizárólag Gyömrői Edit lehet, József Attila analitikusa, egyike a költő nagy szerelmeinek.
A többször megszakított analízis azonban nem járt sikerrel: a viszonzatlan szerelem miatt a költő késsel támadt „orvosára”.
„A vers mindenképpen új mérföldkő a József Attila-kutatás történetében – véli Bíró-Balogh Tamás. A vers szoros összefüggést mutat a költő Számvetés című, két évvel korábbra datált versével. Az irodalomtörténész felhívja a figyelmet arra, hogy a Számvetés egy életrajzi fordulóponton született, és új korszakot nyitott József Attila költészetében. A notesz hivatalos bejegyzéseivel pedig az életrajzi elemek is új epizódokkal gazdagodtak.
A noteszre február közepétől a hónap végéig lehet majd licitálni, a részletes tanulmány az Antikvárium oldalán olvasható.
A nyitókép forrása: Petőfi Irodalmi Múzeum