Találkozunk St. Louisban (1944)
A Találkozunk St. Louisban című alkotás egy zenés-táncos film, melynek története a 19–20. század fordulóján játszódik, középpontjában pedig a St. Louisban élő Smith család áll, akiknek az élete egy csapásra megváltozik, mikor az apa úgy dönt, hogy pályázik egy New York-i vállalat vezető pozíciójára. A családfő csak a fényes karrierre és a jólétre gondol, a család többi tagja azonban nem örül a hírnek, hiszen mindannyian ragaszkodnak a szeretett városhoz, St. Louishoz. Vincente Minnelli filmje gyönyörű alkotás a családról és a szeretetről, melyben olyan dallamok csendülnek fel, melyek az év bármely napján megidézik a karácsonyt.
Az élet csodaszép (1946)
Frank Capra 1946-os filmjének főszereplője George Bailey építész, aki egy amerikai kisvárosban él családjával, és a nagybátyjával üzemeltet egy takarékszövetkezetet, mely minden városlakónak lehetőséget teremt a saját otthon megszerzésére. Karácsony előtt azonban hatalmas szerencsétlenség éri őket: George nagybátyja elveszít 8000 dollárt, ami miatt a takarékszövetkezet és a város jövője is kérdésessé válik. George a kilátástalanságból nem lát kiutat, ezért azt tervezi, hogy véget vet az életének, ekkor azonban bebizonyosodik, hogy igenis vannak csodák, és az élet valóban csodaszép.
Csoda a 34. utcában (1947)
Biztos, hogy a Mikulás nem létezik? Mi történne, ha egyszer mégis találkoznánk vele? Hinnénk a szemünknek? George Seaton filmjének szereplőit ezek a kérdések foglalkoztatják, méghozzá nem véletlenül: ebben a történetben ugyanis egy olyan öregúr lesz az új áruházi, jelmezes Mikulás, aki nemcsak a hatéves Susant – akinek az édesanyja már elárulta, hogy a Mikulás nem létezik – bizonytalanítja el, hanem New York összes lakóját.
Ha nem bánjuk, hogy ugyanaz a történet varázsol el minket újra, akkor mindenképpen nézzük meg az alkotás 1994-es, Csoda New Yorkban című feldolgozását is.
Karácsonyi történet (1983)
A Karácsonyi történet főhőse egy kilencéves kisfiú, Ralphie, aki alig várja a karácsonyt, hiszen csupán egyetlen dolgot kért. Ám sem az édesanyja, sem a tanárnéni nem tartja jó ötletnek, hogy a Télapó egy légpuskával lepje meg a fiút. Egy napon, még karácsony előtt Ralphie balhéba keveredik, emiatt pedig egyre inkább úgy érzi, hogy nem fog teljesülni az álma… Ez a humoros, kedves film igazán vidám hangulatot teremt, és hógömbként őrzi a szeretet ünnepének szépségét.
Kőkemény család (2005)
A történet középpontjában a Stone család áll, amelynek tagjai minden évben közösen ünneplik a karácsonyt a szülői házban. A bonyodalmat épp a családi összejövetel szolgáltatja, a legidősebb fiú, Everett ugyanis hazaviszi bemutatni kedvesét, aki látszólag sem mellé, sem a családba nem passzol. A szülők és a testvérek képtelenek véka alá rejteni a véleményüket, így az ünnep majdnem kudarcba fullad, végül azonban az összes Stone megleli a békét és a boldogságot. A Kőkemény család egy szórakoztató és nagyon-nagyon megható film, mely emlékeztet minket: nincs nagyobb ajándék, mint a család.
Születés (2006)
Catherine Hardwicke 2006-os alkotása Jézus születésének történetét meséli el. Teljes mértékben a Bibliára támaszkodik, ezért egy realisztikus, korhű film, mely megidézi, miként született e világra a Megváltó.
Míg élünk, szeretünk (2008)
A Míg élünk, szeretünk című film főhőse egy idős, magányos férfi, Robert Malone, aki a karácsonyt is egyedül ünnepli. Igazán meglepi, mikor a munkából hazatérve, szenteste egy idegen hölgy álldogál az ajtaja előtt, készen arra, hogy örökre megváltoztassa az életét. Nicholas Fackler 2008-as filmje egy romantikus dráma, mely előcsalja a könnyeinket. Egy érzelmekkel teli karácsonyi történet Robertről, akivel hétköznapi csoda történt.
A Kultúra.hu karácsonyi filmajánlójában olyan alkotásokat igyekeztünk összegyűjteni, melyek őrzik az ünnep hangulatát, összehozzák a családot és évről évre arra emlékeztetnek minket, hogy a karácsony a csodák ideje.
Készítette: Tóth Eszter
Nyitókép: Catherine Hardwicke A születés