Készülődés, ajándékbontás, vendégvárás (és vendégjárás), étkezés, beszélgetés, közös időtöltés – mindezek hátteréhez klasszikus muzsikákat ajánlunk. Olyan műveket, amelyek a rajongókban eleve kellemes élményeket idéznek fel, azokat pedig, akik előzőleg kézzel-lábbal, sőt fülbefogással tiltakoztak a komolyzene ellen, azonnal elkötelezett zenerajongóvá teszi.
Aki csak egyszer is hívott bármilyen telefonos ügyfélszolgálatot, egyetért velünk abban, hogy Antonio Vivaldié a világ leghallgatottabb zeneműve. A négy évszak Tavaszának Allegro és a Tél Largo tétele a képzeletbeli toplista első és második helyén állnak. Érdekesség: az 1721 táján írt, Mantova környéki táj által inspirált versenyműhöz Vivaldi szonetteket is mellékelt.
Max Richter egy évtizede „komponálta újra” a művet, imígyen:
Idén nem hullott a pelyhes, de a Mikulást sokan várták ezzel a dalocskával, amelyet Wolfgang Amadeus Mozart 1781–82-ben írt meg pont tucatnyi variációban a húsz évvel korábban kiadott Ah! vous dirai-je, maman kezdetű, eredetileg korhatáros szövegű francia dalból.
Idén nem fehér a karácsony, ennek ellenére (vagy talán épp ezért, dafke!) szóljon egy kompozíció a szánkózásról. Leopold Mozart művének hivatalos címe: F-dúr divertimento. 1755. december 19-re datálódik a szerzemény. A bálba készülő társaság utazásának zenei leírását fia, Wolfgang Amadeus Mozart az 1791-es Három német táncába dolgozta bele.
Maradjunk még a szánkózásnál, de váltsunk járművet, és üljünk át egy trojkába. Prokofjev darabja a Kizsé hadnagy – magyarul A cár aludni kíván – című filmhez készült. Az 1934-es mozi nem lett túl sikeres, Prokofjev viszont elégedett volt magával, és a filmzenből 1936-ban zenekari szvitet komponált. (Érdekesség: Sting a Russians című dalához a főtémát a Románc tételből kölcsönözte.)
Gogol írt egy mesét, amit több zeneszerző is elolvasott. Csajkovszkij Vakula, a kovács, majd ezt átdolgozva A cárnő cipellője címmel, Rimszkij-Korszakové Karácsonyéjként készült el. Utóbbi szvitre is rövidült.
Liszt Ferenc a Karácsonyfa-ciklust 1881-ben egy római hotelszobában, családi körben mutatta be, unokájának, Daniela von Bülownak ajánlva. A cím különös, mert a 12 darabból álló kompozíció több átalakuláson ment át, és nem is mindegyik tételnek van karácsonyi relevanciája, van, amelyik a zeneszerző Carolyne zu Sayn-Wittgenstein hercegnőhöz fűződő különleges kapcsolatát fogalmazza meg.
Nincs karácsony Diótörő nélkül. E. T. A. Hoffmann Diótörő és Egérkirály című, 1816-os meséjét sokféleképp dolgozták fel a koreográfusok, ami viszont 1892. december 18. óta állandó, az Csajkovszkij zenéje.
Johann Sebastian Bach Karácsonyi oratóriuma egy kantátaciklus, 1734–35 karácsonyára készült, a hat kantátából álló történet Jézus születésétől a napkeleti királyok látogatásáig ível.
Händel Messiása műfajának talán leggrandiózusabb alkotása. A 24 nap alatt, kizárólag bibliai szövegekre írt oratóriumot 1742-ben mutatták be Dublinban egy árvaház javára, és a zeneszerző életében kizárólag jótékonysági céllal adták elő.
Fotó: Pexels/Cottonbro Studio