Abigail-aukció pezsgővel, hét számjegyű leütésekkel

(MTI) - Azzal is hangsúlyozták az ünnepi alkalmat, hogy ezúttal a szokásosnál több, 256 tétel várta az érdeklődőket. Igaz, csak 142 alkalommal koppant a kalapács, 114 tétel megmaradt. Ugyanakkor huszonegyszer regisztrálhattak hét, illetve nyolc számjegyű leütést.

vaszaryjanos_dunakorzo.jpg
Vaszary János: Dunakorzó

A legtöbbet Vaszary János Dunakorzója érte. A 30-as évekből való, könnyed, szinte csak odavetett jelenet nem véletlenül került a katalógus címlapjára, 18 millió forintról indult, és meg sem állt 24 millióig. Francia hatás érződik Perlrott Csaba Vilmos Hidak a Szajnán (Szajna-part) című vásznán. Az 1910 körüli évekre datált vászon lett 11 millióval az árverés második legdrágábban elkelt tétele. Czóbel Béla remek francia tájképe méltán jutott 6,5 millió forintig. Megadták a 4,4 millió forintot Aba Novák Vilmos 1911-es erdei tájáért. Tóth Menyhért figurális kompozícióját 4 millión ütötték le, míg egy Tóth Menyhért alakos kompozíciót 750 ezerért, egy virágcsendéletet 600 ezerért szerzett meg a szerencsés gyűjtő. Barcsay Jenő Dinamikus formák című olajképe 1,9 millióról 2,6 millióig bírta. A mester két tusrajza pedig 80 ezer forintról négyszerezett.

Jelentős licitemelkedést ért meg Csabai Ékes Lajos konstruktív tájképe, amikor 120 ezer forintos induló árról 550 ezer forintig emelkedett. Bálint Endre lírai temperája 200 ezerről 800 ezer forintig jutott. Kass János, Duray Tibor, Klie Zoltán, Czene Béla, Schéner Mihály képeit is szerette a közönség.

pablopicasso_galambafiokaival.jpg
Picasso: Galamb a fiókáival

Élénk verseny folyt kiemelkedő külföldi művészek litográfiáiért. A Picasso kézjegyével ellátott Galamb a fiókáival és a mindössze tíz példányban sokszorosított Anyaság című litográfia egyaránt 1,2 millió forintért kelt el. Chagall Izrael arca című kompozícióját 1,4 milliónál ütötték le, míg két másik színes Chagall-litográfiát 360 ezer, illetve 240 ezer frontért vittek el. Joan Miro 1974-es Miro, a szobrász II. című lapjának sokszorosított, aláírt példánya 1,1 millió forintnál ért célba.

Jól mentek a plasztikák; a XIX. és a XX. század fordulóján ünnepelt szobrásznak, Róna Józsefnek a Megszorult faun című alkotását 4,8 millió forintért vitték el.  A Franciaországban alkotó Kun Imre, Kilár István, Liptay Mátyás acél és márvány plasztikái is emelt áron találtak vevőikre.